KYK burs başvurusu ne zaman 2021? KYK burs başvurusu başladı mı? KYK bursu ne kadar?

Bazı kurumlar tarafından yapılan burs açıklamalarından sonra "KYK burs başvurusu ne zaman 2021? KYK burs başvurusu başladı mı?" gibi sorular gündeme geldi. Milyonlarca üniversite öğrencisini ilgilendiren KYK burs başvuruları araştırılıyor. Peki, KYK bursu ne kadar? KYK burs başvurusu nasıl yapılır?

KYK burs başvurusu ne zaman 2021?

Milyonlarca öğrenci ek tercihlerin açıklanmasından sonra "KYK burs başvurusu ne zaman 2021?" gibi soruları gündeme getirdi. 2021-2022 eğitim öğretim yılının yüz yüze başlamasının ardınan yurt başvurularının alınması ile birlikte burs başvuruları gündeme gelmişti. Peki,  KYK burs başvurusu başladı mı? KYK bursu ne kadar? Bunların yanı sıra öğrenciler KYK burs başvurusu nasıl yapılır? gibi soruları da merak ediyor. İşte detaylar...

KYK burs başvurusu ne zaman 2021? KYK burs başvurusu başladı mı?

KYK burs başvurularıyla ilgili gözler uzun süredir YKS tercih sonuçları ve sonuçlara bağlı üniversite kayıtlarına çevrilmişti. YKS ikinci ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Kayıt süreci ise 26 Ekim'de başladı. ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 26 Ekim-1 Kasım tarihlerinde yapılacak. Yani bugün itibariyle KYK burs başvuruları için kritik öneme sahip olan YKS ikinci ek tercih sürecinde sona gelindi.

Kayıt sürecinin sona ermesiyle birlikte KYK burs başvurularının bu geceden itibaren bu hafta en geç 5 Kasım Cuma gününe kadar başlamsı öngörülüyor.

KYK bursu ne kadar?

KYK burs lisans, yüksek lisans ve doktora kademelerinde farklı düzeyde yer alıyor. 2020 senesinde KYK burs ve kredileri üniversite öğrencileri için 650 lira, yüksek lisans için bin 300 lira ve doktora için ise bin 950 liraydı.

KYK burs başvurusu nasıl yapılır?

KYK burs başvuruları e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/gsb-yurt-basvurusu  üzerinden KYK burs başvurusu yapılabilir.

Burstan yararlanacak öğrenciler kimler?

Ön lisans öğrencileri,

Lisans öğrencileri,

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.

Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,

Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

 Burstan yararlanamayacak olan öğrenciler kimler?

Kurumdan burs ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler,

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,

Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,

Yabancı uyruklu öğrenciler,

Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,

Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler,

Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,

Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri,

Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,

Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler ,
burstan yararlanamazlar.

Kredinin bursa dönüşmesi için ne yapılması gerekmektedir?

Kredi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; (öncelikli burs verilecek öğrenciler) kapsamına giren öğrencilerin kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencilerin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülmektedir. Bu durumda bulunan öğrencilerin dilekçe ile veya bizzat Genel Müdürlük adresine müracaat etmesi gerekmektedir.

Burs/kredi ödemeleri ne zaman yapılıyor?

İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibarıyla (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6 ve 10'uncu günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

Açık öğretim öğrencileri burs/kredi alabilir mi?

Yalnızca örgün öğretim öğrencilerine kredi/burs verilmektedir.