Libya tezkeresi Meclis'te kabul edildi

Meclis Genel Kurulu, TSK'nın Libya’da konuşlanmasını sağlayacak Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi'ni görüşmek üzere Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında toplandı. Genel Kurul'da konuşmaların bitmesinin ardından yapılan oylamada tezkere kabul edildi.

Libya tezkeresi Meclis'te kabul edildi

Türk askerinin Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi Meclis'teki oturumda görüşüldü. Genel Kurul'da konuşmaların bitmesinin ardından yapılan oylamada tezkere 184'e karşı 325 oyla kabul edildi.

Tezkerenin içeriği

Tezkerede, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Libya’daki görev süresi, bir yıl olarak belirlendi. Libya'ya gönderilecek asker sayısı ve kapsamı Mehmetçiğin hangi bölgede görev yapacağı ise Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek. 

Tezkerenin kullanım amaçları "Milli çıkarlara yönelik her türlü tehdide karşı önlem almak, Libya'daki gayrimeşru grupların Türkiye'nin menfaatlerine yönelik, saldırılarını bertaraf etmek, Kitlesel göç gibi risklere karşı önlem almak, Libya halkına insani yardımların ulaşmasını sağlamak" şeklinde sıralandı.