Londra finans sektöründe iş kalmadı

Koronavirüs salgını sürecinde Londra'da finans sektöründe açılan yeni iş pozisyonu sayısı yaklaşık yarı yarıya azaldı.

Finans sektöründe iş kalmadı

Londra'da finans sektöründe açılan yeni iş pozisyonu sayısı 2015 yılından beri en zayıf seviyeye indi. İnsan kaynakları şirketi Morgan McKinley'nin hazırladığı raporda Londra'da geçen yıl finans sektöründe 16 bin 335 adet iş ilanı yayınlandı. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 49'luk bir düşüşü işaret etti.

Morgan McKinley’nin İngiltere'deki biriminin idari direktörü Hakan Enver, "Brexit kendi başına yeterince zordu. Bununla birlikte Londra küresel pandemiden kaynaklı hasar ve ABD'deki liderlik değişiminden kaynaklı kargaşa ihtimaliyle mücadele etmek durumunda kaldı" diye konuştu.

2020'de Avrupa Birliği (AB) ile ticaret anlaşması konusundaki gündemden düşmeyen belirsizlik 24 Aralık'ta çözüme kavuştuğu zaman Finans sektörüne pek bir getiri sağlamadı. Diğer yandan korona virüs pandemisi çoğu çalışanın yılın büyük bir kısmında evde kalmasına neden oldu. Bazı bankalar ek volatiliteden kâr elde etmiş olsalar da Londra ve Avrupa'daki bazı büyük şirketler aşırı düşük faizlerin ve teknolojik değişimlerin maliyetini dengelemek için işten çıkarma yoluna gitti.

Enver, pandemi sonrasında işverenler uzaktan çalışma konusunda daha esnek oldukça, seyahat ihtiyacının azalması gibi unsurların etkisiyle ortalama ücretlerin düşme ihtimali olduğunu söyledi.