Macaristan Başbakanı Orban, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgüler yağdırdı: "O anlaşmayı yapabilen tek başarılı devlet adamı"

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Görüşmede Orban, Erdoğan'a övgüler yağdırdı. Orban, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ve Ukrayna arasında anlaşma yapabilen tek başarılı devlet adamı olduğunu söyledi.

Macaristan Başbakanı Orban, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgüler yağdırdı: "O anlaşmayı yapabilen tek başarılı devlet adamı"

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ABD'nin başkenti Washington'daki NATO'nun 75. Yılı Anma Etkinliği kapsamında bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a övgülerde bulundu.

GÖRÜŞMEDE ÖVGÜLER YAĞDIRDI!

Ülkesinin Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenmesinin ardından önce Ukrayna, daha sonra Rusya ve Çin'e ziyaretlerde bulunan ve bu temaslarını 'barış misyonu' olarak adlandıran Orban, Washington'daki temaslarında da Erdoğan'la görüşerek bu misyonu sürdürdüğünü kaydetti.

Orban, ikili görüşmede Ukrayna'da çok daha acımasız bir seviyeye ulaşan savaşın ele alındığını, buradaki acıları sonlandırabilmek için barışa ve barış inisiyatifine ihtiyaç duyulduğunun kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

"ERDOĞAN TEK BAŞARILI DEVLET ADAMI"

"Türkler savaş sürecinde barışın sağlanması için vazgeçilmez bir aktör olduğunu kanıtladı" ifadesini kullanan Orban, "Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasında Karadeniz'de tahıl anlaşmasını yapabilen tek başarılı devlet adamı. Erdoğan'dan yürüttüğümüz barış misyonuna destek vermesini istedim" dedi.

Orban, savaşan tarafların birbirine çok uzak mesafede durduğunu ama barışın dostlarının güçlerini birleştirmesi durumunda birlikte bir sonraki adımın barış istikametine yönelik atılabileceğini belirtti.