Manisa'da önce takır takır o bölgeye düşecek. Sonra Manisa'da yere inecek, İzmir, Balıkesir, Aydın, Denizli, Kütahya diye turlayacak

Manisa'da dağlık alanlarda başlayan kar yağığı önümüzdeki günlerde şehire de inecek. Beyaz örtünün Manisa'dan sonra İzmir, Balıkesir, Aydın, Denizli ve Kütahya'da da etkili olması bekleniyor.

Manisa'da önce takır takır o bölgeye düşecek. Sonra Manisa'da yere inecek, İzmir, Balıkesir, Aydın, Denizli, Kütahya diye turlayacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan uyarılarda vatandaşların önlem almaralı vurgulandı. 9 Aralık Cumartesi günü için Manisa'nın yüksek kesimlerine kar yağışı, buzlanma ve don uyarısında bulunuldu. Yüksek kesimlerde kar kalınlığının 3-10 santimetre olması beklendiği öğrenildi. Yüksek kesimler karla dolduktan sonra şehre inecek olan kar bulutları şehir merkezinde de etkili olacak. Kar yağışının Manisa'ya komşu olan İzmir, Balıkesir, Aydın, Denizli ve Kütahya'da da sırasıyla kendini göstermesi bekleniyor.

"AKŞAM SAATLERİNDEN İTİBAREN ETKİLİ OLACAK"

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamalarda, "Yapılan son değerlendirmelere göre bugün akşam saatlerinden itibaren kuzeyden gelen soğuk hava ile birlikte halen yağmur şeklinde devam eden yağışların karla karışık yağmur ve kar yağışı şekline dönüşeceği tahmin edilmektedir. Çanakkale’nin kuzey ve iç kesimlerinde, Balıkesir’in yüksek kesimlerinde ve Manisa’nın yüksek kesimlerinde beklenen orta kuvvette (3-10 santimetre kalınlığında) kar yağışlarının yarın (09 Aralık 2023 Cumartesi) Balıkesir’in doğu kesimlerinde (Susurluk, Bigadiç, Sındırgı ve Dursunbey) kuvvetli kar yağışı şeklinde olması beklenmektedir. Çanakkale, Balıkesir ve Manisa’nın yüksek kesimlerinde (rakımı 400 metre ve üzerinde) bu gece ve yarın (09 Aralık 2023 Cumartesi) gece sıcaklıkların sıfırın altında olması tahmin edildiğinden buzlanma ve don olayı beklenmektedir. Kar yağışı ve yüksek kesimlerde sıfırın altında beklenen sıcaklık sebebi ile kara yolunda ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin, sürücülerimizin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Kar yağışı ve buzlanmanın bugün saat 18.00 sıralarında başlaması ve 10 Aralık Pazar günü 09.00'a kadar sürmesi beklenmektedir." ifadelerine yer verildi.