Mars’ta neyle yaşayacağımız belli oldu. İlk gidenler hemen kapıp zengin olacak

İnsanların başka gezegenlere gitme çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmaların en önemli ayağını ise Mars oluşturuyor. İnsanların Mars’ta nasıl yaşayacağına ilişkin dikkat çeken bir bilgi ortaya çıktı.

Mars’ta neyle yaşayacağımız belli oldu. İlk gidenler hemen kapıp zengin olacak

Bilim camiası, Mars’ta yaşanılıp yaşanmayacağını araştırmaya devam ediyor. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen araştırmalardan satır başları da dönem dönem vatandaşlarla paylaşılıyor. O araştırmalardan biri hayli dikkat çekti.

Hakemli bilimsel dergi Nature Astronomy'de yayımlanan araştırmada rüzgar türbinlerinin Mars görevlerinde enerji kaynağı olarak kullanılıp kullanılamayacağı tartışıldı.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ENERJİ KAYNAĞI

Makalenin yazarları, rüzgar enerjisinin Kızıl Gezegen'de enerji üretiminin önemli bir ayağı olabileceği sonucuna vardı.

NASA Ames Araştırma Merkezi'nde doktora sonrası araştırmacı Victoria Hartwick liderliğindeki araştırma ekibi, Mars'ın küresel iklim modellerini inceledi.

Gezegenin rüzgar potansiyelini analiz eden ekip, "rüzgar enerjisinin Mars'ın büyük kısmında istikrarlı, sürdürülebilir bir enerji kaynağı" olarak kullanılabileceğini ifade etti.

GENELLİKLE NÜKLEER ENERJİ KULLANILIYOR

Bilim insanları uzay görevlerinde genellikle nükleer enerji kullanmaya yöneliyor. Ancak nükleer cihazları insanların yaşam alanlarının yakınlarına yerleştirmek güvenlik riskleri oluşturabilir.

Bu yüzden araştırmacılar, insan yerleşimleri için sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan rüzgarı değerlendirmek istedi. Makalede konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı: 

İnsanların inmesi için önerilen bazı noktalarda rüzgar hızının Güneş ve nükleer enerjiye tamamlayıcı bir kaynak olabilecek kadar fazla olduğunu gördük.