Maske ücretli mi olacak? Eczacılar Birliği'nden yeni öneri

Masker sorunu bir türlü çözülemiyor. Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, vatandaşların korona virüsten korunmak amacıyla maske alamamasının bir sorun olduğunu belirterek, "İhtiyacı olanlara sabit ücretle maske sağlanmalı" önerisinde bulundu.

Maske krizinde yeni öneri: Sabit ücretle sağlansın

Korona virüs nedeniyle Türkiye'de yaşanan en büyük sorunlardan biri de maskeye ulaşmak. 

Maske teminiyle ilgili tartışmalar sürerken Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak
insanların maskeye ulaşamamasının büyük bir sorun olduğunu vurgularken, “Zorunlu nedenlerden dolayı dışarıya çıkması gerekenler ne yapacak?” diye sordu.

Çolak’a göre maske üretimi üst seviyeye geldiğinde sorunun büyük bir kısmı çözülecek. Gazete Duvar'ın haberine göre; Çolak şöyle devam etti:

"Hastaneye gitmek zorunda kalanların, işe gitmek zorunda kalanların maske alamaması bir sorun. Ancak bu maske sorunu sadece Türkiye’ye özgü bir sorun değil. Devletler, devletlerin maskelerine el koydu. Bu sorun tüm dünyada bir sorun haline geldi. Bu salgın birçok şeyi de ortaya çıkardı. Biz diyoruz ki maske dağıtımına devam etsin. Belirli bir düzen aralığında ve eczanelerin iş yükünü artırmayacak bir şekilde günde 30-40 kişi bir eczaneden maske alabilsin. Örneğin bir yerde bin tane eczane varsa oradaki insanlara 40 bin SMS gönderilsin. Günde 400 kişi bir eczaneye gidip maske sorarsa bir sıkıntı ortaya çıkar, bulaş riski artar. İhtiyacı olanlara sabit ücretle maske sağlanmalı. Maske üretimi bir süre sonra belirli bir noktaya geldiği için bu sorun çözülecek.”