Mayaların kurban ritüellerindeki gizem çözüldü! 100 çocuğun kemikleri bulundu! DNA analizinde ortaya çıktı!

Bilim insanları tarafından 1967'de bulunan kalıntıların gizemi DNA analiziyle çözüldü. Maya Uygarlığının kurban ritüellerine ilişkin bilgiler gün yüzüne çıktı. Çoğunluğu erkek olmak üzere 100'ün üzerinde çocuk kurban edildiği DNA analizleriyle açığa çıkarıldı.

Mayaların kurban ritüellerindeki gizem çözüldü! 100 çocuğun kemikleri bulundu! DNA analizinde ortaya çıktı!

Bilim insanları, Mayaların çocuk kurbanlarının cinsiyetini DNA analiziyle ortaya çıkardı. Kurbanların erkek ve akraba olduğunu gören araştırmacılar şaşkına döndü. 

Mayaların kurban ritüellerindeki gizem çözüldü! 100 çocuğun kemikleri bulundu! DNA analizinde ortaya çıktı! - Resim : 1

YÜZLERCE İNSAN KEMİĞİ ÇIKARILDI 

Antik Maya uygarlığının merkezi sayılan Chichén Itzá uzun zamandır insan kurban etme geleneğiyle ilişkilendiriliyor. 20. yüzyılın başlarında buradaki Kutsal Cenote denen bir obruktan yüzlerce insan kemiği çıkarılmıştı. Ancak bu bölgedeki kurban verme pratiklerinin doğası tam olarak anlaşılamıyordu.

Bu kutsal obruğun yakınlarında yer alan chultún denen bir yeraltı deposunda 1967'de en az 100 çocuğa ait kemiklerin keşfedilmesi de Mayaların kurban ritüellerine dair gizemini biraz daha artırmıştı. 

Mayaların kurban ritüellerindeki gizem çözüldü! 100 çocuğun kemikleri bulundu! DNA analizinde ortaya çıktı! - Resim : 2

3 İLA 6 YAŞ ARASINDAYDILAR

Bazıları kardeş, bazıları kuzen olan çocukların yaşı 3'le 6 arasında değişiyordu. Akraba olan çocukların beslenme biçiminin birbirine benzediğini tespit eden bilim insanları, bu çocukların muhtemelen ritüellerde çift halinde kurban verildiğini düşünüyor.

Araştırmacılar bunu Maya kültüründe ikizlerin önemli bir yer edinmesine bağlıyor. "Kahraman İkizler" adlı hikayede iki erkek kardeşin, babalarının intikamını almak için yeraltı dünyasına indiği anlatılıyor. 

Mayaların kurban ritüellerindeki gizem çözüldü! 100 çocuğun kemikleri bulundu! DNA analizinde ortaya çıktı! - Resim : 3

Çalışmanın ortak yazarı Oana del Castillo, El Pais'e yaptığı açıklamada "Efsaneye göre bu ikizler, kozmik döngülerin ve bununla birlikte Dünya yüzeyindeki yaşamın devamlılığını güvence altına almak için ölüm ve karanlıkla yüzleşiyor" ifadelerini kullanıyor.

Radyokarbon tarihleme yöntemine başvuran ekip, yeraltı deposunun MS 6. yüzyıldan 10. yüzyıla kadar kullanıldığını tespit etti. Fakat çocukların çoğunun, Chichén Itzá'nın bölgedeki siyasi gücünün zirvesinde olduğu MS 800 ila 1000'de buraya gömüldüğü bulundu.

BULGULAR, RİTÜEL OLDUĞUNU DESTEKLİYOR 

Çocukların neden ve nasıl kurban edildiği tam olarak bilinmiyor. Cesetlerde kafanın kesildiği veya kalbin çıkarıldığına yönelik işaretler bulunmasa da bilim insanları çocukların yaşı, hepsinin erkek olması ve beslenme biçimleriyle ilgili bulgular nedeniyle bir ritüel için kurban edildiklerini düşünüyor. 

Mayaların kurban ritüellerindeki gizem çözüldü! 100 çocuğun kemikleri bulundu! DNA analizinde ortaya çıktı! - Resim : 4

Araştırmacılar bu ritüellerin bugünün bakış açısıyla değerlendirilmemesi gerektiğini söylüyor. Makalenin ortak yazarı Patxi Pérez-Ramallo, "Bu gibi şeyleri analiz ederken, sadece bir tanık olmaya ve bugünün gözleriyle yargılamamaya çalışıyorum" diyor. 

"KURBAN EDİLMEK BİR ONURDU"

Barquera da "Mezoamerika'da o zamanlarda kurban edilerek öldürülmek bir onurdu. Top oyununda kazanmayı arzulardınız ve ödül kurban edilmekti" diyerek ekliyor:

Çocuğunu kurban olarak vermek de muhtemelen büyük bir onurdu. Bizim bakış açımızdan barbarca görünüyor ancak bin yıldan biraz daha uzun bir süre önce dünyaya dair anlayış böyleydi. Bu, bugünün ahlak anlayışıyla nitelendiremeyeceğimiz farklı bir şey.
Çocukların DNA'sını, bugün Chichén Itzá yakınlarındaki Tixcacaltuyub topluluğundan kişilerle de karşılaştıran araştırmacılar Mayaların genetik izlerinin varlığını sürdürdüğünü buldu. Bugünkü yerli nüfusun, kendilerini salmonella enfeksiyonuna karşı korumuş olabilecek genetik varyantlar tespit edildi. 

Barquera, "Bir zamanlar Chichén Itzá'da yaşayan kişilerle akraba olduklarını öğrendiklerinde çok mutlu oldular" diyor.