Merkez Bankası'nın kritik faiz kararı yarın açıklanacak! Ekonomistler tek bir görüşte birleşti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yeni döneminin ilk faiz kararını yarın saat 14.00'te kamuoyuna açıklanacak. Son olarak yüzde 8.5 olarak açıklanan faizi değerlendiren ekonomistler yeni oranın 19.25'e çıkarabileceği görüşünde hemfikir.

Merkez Bankası'nın kritik faiz kararı yarın açıklanacak! Ekonomistler tek bir görüşte birleşti

Seçimin ardından ekonominin başına geçen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan döneminin ilk faiz kararı yarın saat 14.00'te açıklanacak. Ekonomistler son olarak yüzde 8.5 olarak açıklanan faizin, 19.25'e çıkarılabileceği görüşünde hemfikir.

ARTIŞ KONUSUNDA HEMFİKİRLER

AA Finans'ın, 22 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik beklenti anketi, 18 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı hakkında AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 1.075 baz puan artırılarak yüzde 19,25'e çekileceğini tahmin ediyor. Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 1.075 baz puan artırım yönünde gerçekleşti.

YIL SONU BEKLENTİSİZİ AÇIKLANDI

Yapılan anket sonuçlarına göre, 350 ila 2.150 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 12 ile yüzde 30 arasında, yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 18 ile 35 arasında yer aldı. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 25 oldu.

HAFİZE GAYE ERKAN'IN İLK TOPLANTISI

Merkez Bankası, yeni başkan Hafize Gaye Erkan başkanlığında ilk Para Politikası Kurulu toplantısını yapacak. Erkan, 9 Haziran'da Şahap Kavcıoğlu'dan görevi devralmıştı.