Mersin'in lezzetli ve dolgun zeytinleri dallardan tek tek toplanarak özenle zeytinyağı haline getiriliyor

Türk mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağı için Mersin'de kollar sıvandı, bu yıl verimin düşük olması nedeniyle zeytinyağının fiyatı 180-190 TL arasında seyredeceği düşünülüyor. Üretici fiyatlardan memnun.

Mersin'in lezzetli ve dolgun zeytinleri dallardan tek tek toplanarak özenle zeytinyağı haline getiriliyor

Türk mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağının lezzete dönüşen zahmetli yolculuğu için fabrikalarda mesai başladı. Bu sene verimin düşük olması nedeniyle zeytinyağının 180-190 TL arasında olduğu belirtildi.

''KENT GENELİNDE HER YIL ORTALAMA 400 BİN TON VERİM ELDE EDİLDİ''

Türkiye'nin yaş sebze ve meyvede önemli üretim merkezleri arasında ilk sıralarda yer alan Mersin'de yağlık zeytinde hasat başladı. Kent genelinde sıfır rakımdan 800 rakıma kadar birçok bölgede yetiştirilen zeytini bahçelere giren işçiler binbir zahmetle topluyor. Toplanan zeytinler elekten geçirildikten sonra yağ fabrikalarına götürülüyor. Fabrikaya gelen zeytinler kazalara aktarılarak aspiratörden geçirilip yıkanıyor. Daha sonra kırıcıdan geçen zeytinler, 2 saatlik zahmetli yolculuğunun ardından sofraların vazgeçilmezi olan yağa dönüşüyor. Geçen yıla oranla bu sene yazın yaşanan sıcak hava nedeniyle verimin biraz daha düşük olduğu belirtildi. Kent genelinde her yıl ortalama 400 bin ton verim elde edildiği kaydedildi.
Bu yılki zeytin hasadına başladıklarını belirten üretici Uğur Ersöz de, "Bahçemizdeki ağaçlarda farklı farklı verim var. Biraz düşüş var ancak yine de umutluyuz" dedi.

Mersin'in lezzetli ve dolgun zeytinleri dallardan tek tek toplanarak özenle zeytinyağı haline getiriliyor - Resim : 1

''REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜNÜN ARADAKİ FİYAT FARKI İLE KAPANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ''

2023 yılı zeytin sezonunun başladığını belirten Mersin Erdemli’deki zeytinyağı fabrikası sahibi Muhammed Gök, "Dünyadaki iklimsel değişiklikten bölgemiz de etkilendi. Rekolte düşüklüğü var fakat dünyanın Türkiye'den özellikle bölgemizden zeytin ve yağ talebinden dolayı ihracatta fiyat yükselmesi mevcut. Şu anda sızma zeytinyağının litresi 180-190 lira, toptan alım fiyatları gündemde. Bu da üreticimize bir şekilde yansıyacak. Rekolte düşüklüğünün aradaki fiyat farkı ile kapanacağını düşünüyoruz. İnşallah üreticilerimiz güzel bir sezon geçirir" ifadelerini kullandı.

Bölge genelinde erken hasat yapıldığına da dikkat çeken Gök, asit oranının düşük olduğun, bunun da sofraya sunulacak en güzel zeytinyağını üretmeye vesile olduğunu kaydetti.

 

Mersin'in lezzetli ve dolgun zeytinleri dallardan tek tek toplanarak özenle zeytinyağı haline getiriliyor - Resim : 2