Toplaması zahmetli, tadı çok lezzetli!

Mersin'de, sert ve büyük dikenleri nedeniyle bir zamanlar bahçe kenarlarına çit olarak dikilen, meyvesi keşfedilince büyük rağbet görmeye başlayan dikenli incir, artık büyük bahçelerde yetiştiriliyor. Toplaması ve yemesi zahmetli olan dikenli incirin lezzeti çekilen zahmete değiyor

Toplaması zahmetli, tadı çok lezzetli! - Sayfa 1

Hem görünüşü hem de tadıyla ilgi çeken dikenli incir, halk arasında "Kaynana dili" olarak da biliniyor. Çevresi saran 10 santimetreyi bulan sert dikenler, toplanmasını ve yenilmesini güçleştirse de biraz özen göstererek bu lezzeti tatmak mümkün. Üstelik çok da ekonomik... Dikenli incir, üretici tarafından kilogramı 2 liradan, tezgahlarda ise tüketime hazır haliyle tanesi 1 liradan satılıyor. 

Toplaması zahmetli, tadı çok lezzetli! - Sayfa 2

Temmuz ve ağustos aylarında olgunlaşan kaktüslerden toplanan meyve, çevresinin sert dikenlerle çevrili olmasından dolayı özel bir çaba gerektiriyor.

Kaktüsündeki dikenlerin yanı sıra meyvesinin etrafında da gözle görülmesi zor minik dikenler bulunduran dikenli incir, rüzgarda dikenlerin uçarak zarar vermemesi için çiftçiler tarafından havanın sakin olduğu sabahın erken saatlerinde toplanıyor.

Toplaması zahmetli, tadı çok lezzetli! - Sayfa 3

Üreticilerin, hasadı sırasında kalın kıyafet, eldiven ve demir maşalar kullandığı incirlerin, ortalama 5-6 taneye karşılık gelen bir kilogramı 2 liradan satışa sunuluyor.

Sert kabuğundan ayrıldığında yumuşak ve tatlı meyvesi ortaya çıkan dikenli incir, tezgahlarda veya marketlerde ise tüketime hazır hale getirilip tanesi 1 liradan satılıyor.

Toplaması zahmetli, tadı çok lezzetli! - Sayfa 4

Yüksek miktarda C vitamini barındıran dikenli incir, sindirim sistemi sorunu yaşayanlar tarafından sıkça tüketilirken, tatlı, pasta ve dondurma yapımında da tercih ediliyor.