'Mildiyös hastalığı' üzümleri vurdu çiftçi eli göğsünde bağlara bakakaldı

Tokat'ta sağanak yağışlar üzümde 'Mildiyös’ hastalığına sebebiyet verirken üzüm rekoltesinde büyük bir düşüş yaşandı. Yaşanılan düşüş üreticiyi vurguna uğrattı. Rekoltede büyük oran kaybı yaşayan çiftçi eli göğsünde salkımlara bakakaldı.

'Mildiyös hastalığı' üzümleri vurdu çiftçi eli göğsünde bağlara bakakaldı

Tokat'ın Gökçeli kasabası yetiştirilen üzümleri ile adından sıkça söz ettirirken bu yıl üretim çiftçilerin yüzü gülmedi. Tokat'ta etkili olan aşırı sağanak yağışların ardından kasabada bulunan birçok üzüm bağında 'Mildiyös hastalığı' baş gösterdi. Hastalık kasabada üzüm üretimini ciddi oranda düşürdü. Ayrıca Gökçeli kasabasında her yıl düzenlenen Üzüm Şenliği, bu yıl 'Mildiyös hastalığı' nedeniyle yapılmadı.

'Mildiyös hastalığı' üzümleri vurdu çiftçi eli göğsünde bağlara bakakaldı - Resim : 1

''500 TONDAN 100 TONA GERİLEDİ''

Mildiyös hastalığından dolayı bu yıl verim alamadıklarını belirten çiftçi Mustafa Çoban, "Benim şahsıma ait 4 dönümlük bir alanım var. Bu yıl ne kadar gayret etsek de üzümden verim alamadık. Üzümün kalitesi ve rekoltesinden bu yıl çok noksanlık var. Benim bahçemden 400 ton üzüm çıkması gerekirken 40 ton çıktı. Olan üzümü de çevre şehirler aldılar. Bizim üzüm festivalimiz bu aylarda oluyordu, hasat düşük olduğundan dolayı bu yıl festivalde yapılmadı.

Yağışların devam etmesinden dolayı ilaçları kesmeyip kullanmak gerekiyordu. Uzun süreli ilaç kullanımında yapraklarımız da kalıntı oluyor diye aralıklarla az şekilde kullandık. Bu sene böyle olmasından dolayı üzümün rekoltesi düşük oldu. Mildiyös denilen bir hastalıktan kaynaklı oldu. Yapraklarda ve üzümde siyah lekeler oluşuyor. Külleme denilen hastalıkta yağışın çok yağmasından dolayı oluyor.

'Mildiyös hastalığı' üzümleri vurdu çiftçi eli göğsünde bağlara bakakaldı - Resim : 2

''BU YIL SADECE DÜZENLİ İLAÇLAMA YAPANLAR VERİM ALABİLDİ''

Bu yıl bağcılıkta rekolte de düşük kalitemizde yok diyebilirim. Geçen yıl bağına hiç bakmayan insanların bile üzümü oldu ama bu yıl yağışlardan dolayı olmadı. Bu yıl sadece ilaçlamayı uzun süre yapanlar üzüm alabildi. Kasabanın tamamından 500 ton üzüm çıkacaksa bu yıl en fazla 100 ton çıkmıştır" şeklinde konuştu.