Millet Partisi'nin Millet İttifakı ismine ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruya ret

Anayasa Mahkemesi'nin Millet İttifakı'nın ismine ilişkin verdiği karar Resmî Gazete'de yayımlandı. Kararda, Millet Partisi'nin, Millet İttifakı'nın adının kullanılmaması için yaptığı başvuru reddedilmişti.

Millet Partisi'nin Millet İttifakı ismine ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruya ret

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), Millet Partisi'nin, Millet İttifakı'nın adının kullanılmaması için yaptığı başvuruyu reddetmesine ilişkin karar Resmî Gazete'de yayımlandı.

Millet Partisi, "Millet Partisi isminde yer alan 'Millet' ibaresinin CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi ve Saadet Partisince ittifak ismi olarak kullanılmasının tedbiren durdurulmasına ve bu ismin kullanılamayacağı" talebiyle AYM'ye başvurdu.

Millet Partisi başvuruya gerekçe olarak, "Bu durumun kamuoyu tarafından yanlış anlaşılmalara ve karışıklığa yol açtığı, adı geçen siyasi partilerin oluşturduğu ittifakça kullanılan ibarenin partilerin ismi ile seçmeni yanıltacak şekilde benzer olduğu..." ifadelerine yer verildi.

Talebi değerlendiren AYM, başvuruyu reddetti. Kararda, şunlar kaydedildi:

"Millet Partisi'nin isminde yer alan 'Millet' ibaresinin CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi ve Saadet Partisince ittifak ismi olarak kullanılmasının tedbiren durdurulmasına ve bu ismin kullanılmayacağına karar verilmesi talebi hakkında karar verilmesine yer olmadığına 1/6/2022 tarihinde oybirliğiyle karar verildi."