Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu: Başvuru tarihleri açıklandı! Süre şartı aranmıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında görev yerleri değişen öğretmenlerin daha önce görev yaptıkları illerdeki eğitim kurumlarına geçiş için başvurabileceklerini duyurdu. Başvurular 3-6 Mayıs 2024 tarihleri arasında alınacak ve atamalar 7 Mayıs 2024'te gerçekleşecek. Atamalar, hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak ve yeni görev yerlerindeki işlemler 14 Haziran 2024'ten itibaren başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu: Başvuru tarihleri açıklandı! Süre şartı aranmıyor

Milli Eğitim Bakanlığı sosyal medya hesabından 6 Şubat depreminin yaşandığı illerde görev yapan öğretmenlerle ilgili bir duyuruyu paylaştı. Millî Eğitim Bakanlığınca, 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler nedeniyle yer değiştiren öğretmenlere önceki görev yerlerine geri dönüş hakkı verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın paylaştığı duyuru şu şekilde;
"Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler nedeniyle 8 Şubat 2023'te Resmî Gazete'de yayımlanan 6785 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile olağanüstü hâl ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde görev yapan öğretmenlerin deprem sonrasında isteğe veya mazerete bağlı olarak görev illeri değiştirilmişti.

Bu kapsamda deprem sonrası görev yeri değişen öğretmenlerin daha önce görevli oldukları ilde bulunan eğitim kurumlarına süre şartı aranmaksızın Bakanlıkça yayımlanan duyuru doğrultusunda yer değiştirme başvuruları alınabilecek.

Başvurular 3-6 Mayıs 2024 tarihleri arasında alınacak. Atamalar ise 7 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilecek. Atamalar depremden etkilenen 10 ilde ilan edilen kontenjanlar dâhilinde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak.

Ataması gerçekleşen öğretmenlerin yeni görev yerlerinde başlama işlemleri ise 14 Haziran 2024 tarihinden itibaren gerçekleştirilecek."