"Alman Ekolü yükselme ve düşme modeli"

Milliyet Gazetesi yazarı Bilal Meşe bu haftaki köşesinde sezonun ilk haftasını masaya yatırırken, Türkiye Futbol Federasyonu'na Bundesliga'daki sistemin Süper Lig'de de uygulanmasını tavsiye etti. Peki Alman Ligi Bundesliga' küme düşme ve yükselme nasıl belirleniyor?

"Alman Ekolü yükselme ve düşme modeli"

Birçok ülke futbolda özellikle Almanya’yı örnek alıyor, oradaki yenilikçi çalışmaları ülkelerine monte etmek adına kılı kırk yarıyorlar. İşin özeti Almanya futbolda bir ekoldür, örnektir... Almanya’da ligden düşen ve yukarı çıkan takımlarla ilgili bir uygulama var. Amaç, ligin kalitesini korumak. Hedef buysa ki öyle bize de oradaki uygulamayla ilgili bir iki kelam etmek düşer. Biz düşüncemizi ortaya koyarız, uygulaması tabi ki TFF’nin işidir, yapar veya yapmaz biz ona karışamayız!

"Alman Ekolü yükselme ve düşme modeli" - Resim : 1Baraj maçları ile düşme ve yükselme

Almanya’da son derece başarılı bir şekilde yıllardır uygulanan play-out sistemi birçok detayı da içinde barındırıyor. Bunu açacak olursak, Bundesliga’yı 16. sırada bitiren takım ile Bundesliga 2’yi yani bir alt ligi 3. sırada noktalayan ekip baraj maçlarına çıkıyor. Bu baraj maçlarının galibi bir sonraki sezon Bundesliga’da mücadele etme hakkı kazanıyor, kaybeden yoluna Bundesliga 2’den devam ediyor. 

"Alman Ekolü yükselme ve düşme modeli" - Resim : 2Almanya Futbol Federasyonu neden bu sistemi uyguluyor?

Almanya Futbol Federasyonu ve Bundesliga yönetimi bu sisteme Almanya'nın 1 ligi olan Bundesliga'nın kalitesini korumak için yapıyor.

Ligi 16. sırada bitiren takıma son bir şans daha vererek, daha adaletli bir yöntem sağlanması amaçlanıyor. Çünkü 16. sırayı alan takımın halan Bundesliga kalitesinde olduğu düşünülüyor. Süper Lig'de ‘asansör’, ya da ‘misafir’ kelimelerini de çok kullanılıyor.

Bir örnek ile konuyu ele aldığımızda 2021-22 sezonunda da Bundesliga 16.’sı Hertha Berlin bu uygulama sayesinde ligde kalmayı başardı. Hertha Berlin, play-out’ta Bundesliga 2’de 3. olan Hamburg’la karşılaştı ve rakibini devirip en üst ligde kalmayı başardı. Bundesliga 2’de şampiyon ve 2. ekibin direkt yukarı çıktığını da hatırlamakta fayda var.