Milyonlarca iPhone kullanıcısı merakla bekliyordu! iOS 17 güncellemesi yayınlandı! İşte yeni güncellemeyle gelen yenilikler

iPhone kullanıcılarının merakla beklediği iOS 17 güncellemesi yayınlandı. Kullanıcılar, telefonunun Ayarlar kısmındaki Güncelleme bölümünden en güncel sürümü telefonuna indirip yeni iOS sürümüne geçiş yapabilecek. Kullanıcılar, yeni iOS sürümüyle birçok yeniliğe kavuşmuş olacak.

Milyonlarca iPhone kullanıcısı merakla bekliyordu! iOS 17 güncellemesi yayınlandı! İşte yeni güncellemeyle gelen yenilikler

Apple'ın WWDC 23'te merakla beklenen iPhone 15 modellerini tanıttı. Yeni modellerle birlikte milyonlarca kullanıcıyı yakından ilgilendiren iOS 17’de tanıtıldı. Bugün itibarıyla heyecanla beklenen iOS 17, tüm dünyadaki iPhone kullanıcılarının kullanımına sunuldu.

Düzinelerce iyileştirme ve optimizasyon yapılan iOS 17 güncellemesi ile, 10'un üzerinde yenilikle beraber geldi.

IOS 17 GÜNCELLEMESİYLE GELEN TÜM YENİLİKLER

iOS 17 güncellemesinde en dikkat çeken yeniliklerden biri klavye tarafında. Günlük kullanımda defalarca kez kelime hatası yapılırken, yapay zekaya güvenen Apple, artık en doğru tahminleri sunuyor ve yazı yazmayı daha kolay hale getiriyor.

Buna ek olarak güncellemenin getirdiği birçok yenilik daha var. Bunlar; etkileşimli widget'lar, Bekleme Modu, Canlı Sesli Posta, FaceTime sesli ve görüntülü posta ve dahası...

IOS 17 NASIL YÜKLENİR?

iOS 17 güncellemesini yüklemek için, uygun iPhone'lara ve iPad'lerde, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümüne giderek güncellemeyi indirilebilirsiniz. Telefonunuzun şarjının yüzde 50’nin üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz.

IOS 17 YENİLİKLERİ

-StandBy: StandBy, yani Bekleme Modu özelliği sayesinde artık telefonuzun şarjda iken widget'lar, hava durumları, mesajlar, fotoğraflar ve daha birçok kısayolu görebilirsiniz.

-NameDrop: NameDrop özelliği sayesinde iki iPhone arasında yakınlaştırma yaparak kişisel bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

-iMessage: iMessage yeni çıkartmalara kavuşurken, gizlilik ve güvenlik tarafında da önemli iyileştirmelerle elden geçirildi.

Milyonlarca iPhone kullanıcısı merakla bekliyordu! iOS 17 güncellemesi yayınlandı! İşte yeni güncellemeyle gelen yenilikler - Resim : 1

IOS 17 İLE GELEN DEĞİŞİKLİK VE YENİLİKLER

TELEFON

Kişi Posterleri; özelleştirilmiş bir posterle diğer kişileri aradığınızda onların aygıtlarında nasıl görüneceğinizi özelleştirmenize olanak tanır

MESAJLAR

-Çıkartmalar iMessage uygulaması; Canlı Çıkartmalar, Memoji, Animoji, emoji çıkartmaları ve üçüncü parti çıkartma paketleriniz de dahil olmak üzere tüm çıkartmalarınızı tek bir yerde toplar.

Canlı Çıkartmalar, fotoğraflardaki veya videolardaki konuyu kaldırıp buna Parlak, Kabarık, Çizim ve Kontur gibi efektlerle stil vererek yaratılabilir.

Durum Denetleme, aile üyenize veya arkadaşınıza gittiğiniz yere güvenli bir şekilde vardığınızı bildirir ve bir gecikme olması durumunda bu kişilerle yararlı bilgiler paylaşabilir.

Aldığınız sesli mesajlar için sesli mesaj dökümü kullanılabilir, böylece mesajları hemen okuyup sonra dinleyebilirsiniz.

Arama iyileştirmeleri; tam aradığınız şeyi bulmak için kişiler, anahtar sözcükler, fotoğraf veya bağlantı türünde içerikler gibi arama filtrelerini birleştirmenize olanak tanıyarak mesajları daha hızlı bulmanıza yardımcı olur.

Herhangi bir balonda sağa kaydırarak mesaja satır içi yanıt verin.

Tek seferlik doğrulama kodu temizleme, Mesajlar uygulamasındaki doğrulama kodlarını diğer uygulamalarda Otomatik Doldur ile kullandıktan sonra otomatik olarak siler.

FACETIME

-Biri FaceTime aramanızı yanıtlamıyorsa tam olarak söylemek istediklerinizi aktaran görüntülü veya sesli bir mesaj bırakın

iPhone’unuzu kamera olarak kullanarak Apple TV’de (2. nesil Apple TV 4K ve daha yenisi) FaceTime aramalarının keyfini çıkarın.

Tepkiler; görüntülü aramalarda çevrenize kalpler, balonlar, konfeti gibi 3B efekt katmanları ekler ve hareketlerle başlatılabilir.

Video efektleri, Stüdyo Işığı ve Portre modu yoğunluğunu ayarlamanıza olanak tanır.

BEKLEME MODU

-iPhone komodin, mutfak tezgâhı veya masa gibi yerlerde yana çevrilmiş ve şarj olurken uzaktan görüntülenebilecek şekilde tasarlanmış saatler, fotoğraflar ve araç takımları ile göz atılabilir bilgileri tam ekran deneyimleyin.

Saatler; vurgu rengi gibi kişiselleştirebileceğiniz öğelerle Dijital, Analog, Solar, Yüzen ve Dünya Saati dahil olmak üzere çeşitli stillerde kullanılabilir.

Fotoğraflar, en iyi çekimlerinizi otomatik olarak karıştırır veya seçtiğiniz belirli bir albümü sergiler.

Araç takımları, uzaktan bilgilere erişmenizi sağlar ve doğru zamanda doğru bilgileri sunan akıllı gruplamalarda görünür.

Gece Modu, loş ışıkta saatlerin, fotoğrafların ve araç takımlarının kırmızı tonda görünmesini sağlar.

MagSafe şarj aygıtına göre tercih edilen görüntü, MagSafe ile şarj ettiğiniz her bir yer için tercihinizi (saat, fotoğraf veya araç takımı) anımsar.

ARAÇ TAKIMLARI

-Etkileşimli araç takımları, doğrudan ana ekranda, kilitli ekranda veya Bekleme Modu’nda araç takımına dokunarak anımsatıcıyı tamamlandı olarak işaretlemek gibi eylemler gerçekleştirmenizi sağlar.

Mac’te iPhone araç takımları, iPhone’unuzdaki araç takımlarını Mac’inizin masaüstüne eklemenizi sağlar.

AIRDROP

-NameDrop, yeni tanıştığınız birisiyle iPhone’larınızı birbirine yaklaştırarak iletişim bilgisi alışverişi yapmanızı sağlar.

AirDrop’u başlatmanın yeni bir yolu, iPhone’larınızı birbirine yaklaştırarak içerik paylaşmanızı veya AirDrop üzerinden bir SharePlay oturumu başlatmanızı sağlar.

KLAVYE

-Daha kolay otomatik düzeltme düzenlemesi, düzeltilen sözcüklerin geçici olarak altını çizer ve tek bir dokunuşla ilk yazdığınıza dönmenizi sağlar.

Milyonlarca iPhone kullanıcısı merakla bekliyordu! iOS 17 güncellemesi yayınlandı! İşte yeni güncellemeyle gelen yenilikler - Resim : 2

SAFARİ VE PAROLALAR

Profiller, dolaşma etkinliğinizi iş ve kişisel gibi konular için ayrı tutarak geçmişinizi, çerezlerinizi, genişletmelerinizi, sekme gruplarınızı ve favorilerinizi birbirinden ayırır.

Özel Dolaşma iyileştirmeleri arasında, özel dolaşma pencerelerinizi kullanmadığınızda kilitleme, bilinen takip edicilerin yüklenmesini engelleme ve tanımlayıcı takip bilgilerini URL’lerden silme sayılabilir.

Parola ve geçiş anahtarı paylaşma, güvenilir kişilerinizle paylaşmak üzere bir parola grubu yaratmanızı sağlar; grup üyeleri değişiklik yaptıkça parola grubu güncel kalır.

Mail’den tek seferlik doğrulama kodu otomatik doldurma, Safari’de de otomatik doldurulur, böylece web tarayıcıdan ayrılmadan oturum açabilirsiniz.

MÜZİK

SharePlay, arabada herkesin Apple Music çalmasını ve denetlemesini kolaylaştırır.

Çapraz Geçiş, şu an çalınan parçanın sesini yavaş yavaş azaltıp sıradaki parçanın sesini yavaş yavaş artırarak parçalar arasında yumuşak bir geçiş sağlar; böylece müzik hiç durmaz.

AIRPLAY

Akıllı AirPlay aygıt listesi, aygıtlarınızı tercihlerinize göre uygunluk sırasında göstererek doğru AirPlay uyumlu TV’yi veya hoparlörü bulmayı daha da kolaylaştırır.

Önerilen AirPlay aygıt bağlantıları, ileriye dönük olarak bildirim şeklinde gösterilir ve tercih ettiğiniz AirPlay aygıtlarına daha da kusursuz bir şekilde bağlanmanızı sağlar.

Otomatik AirPlay aygıt bağlantıları, iPhone’unuz ve en ilgili AirPlay uyumlu aygıt arasında kurulur, bu nedenle içeriklerinizin keyfini çıkarmaya başlamak için tek yapmanız gereken “Oynat”a dokunmaktır.

AIRPODS

Uyarlanabilir Ses, gürültü denetimi deneyimini bulunduğunuz çevrenin koşullarına göre özelleştirmek için Aktif Gürültü Engelleme ile Şeffaf Mod’u dinamik olarak karıştıran yeni bir dinleme modu sunar. (firmware sürüm 6A300 veya daha yenisine sahip 2. nesil AirPods Pro)

Kişiselleştirilmiş Ses Yüksekliği, dinlediğiniz ortamın ses yüksekliğini bulunduğunuz çevreye ve zaman içerisindeki dinleme tercihlerinize göre ayarlar (firmware sürüm 6A300 veya daha yenisine sahip 2. nesil AirPods Pro)

Sohbet Farkındalığı, dinlediğiniz ortamın ses yüksekliğini otomatik olarak azaltıp karşınızdaki sesleri iyileştirir ve aynı zamanda arka plan gürültüsünü de azaltır (firmware sürümü 6A300 veya daha yenisine sahip 2. nesil AirPods Pro)

Arama sırasında AirPods’un sap kısmına veya AirPods Max’te Digital Crown’a basarak mikrofonunuzun sesini kapatıp açın (firmware sürüm 6A300 veya daha yenisine sahip 3. nesil AirPods, 1. ve 2. nesil AirPods Pro veya AirPods Max)

HARİTA

Çevrimdışı Haritalar, iPhone’unuzun Wi‑Fi veya hücresel sinyali yokken kullanmak üzere indirmek için ayrıntılı yer bilgilerine erişmek, aramak ve keşfetmek istediğiniz bir alanı seçmenize olanak tanır.

EV navigasyonu iyileştirmeleri, desteklenen şarj aletleri için gerçek zamanlı şarj istasyonu bulunabilirliğine göre güzergâhlar sunar.

Milyonlarca iPhone kullanıcısı merakla bekliyordu! iOS 17 güncellemesi yayınlandı! İşte yeni güncellemeyle gelen yenilikler - Resim : 3

SAĞLIK

Ruh Hâli üzerine düşünme, anlık duygularınızı ve günlük duygudurumunuzu kaydetmenize, hangi faktörlerin üzerinizde en büyük etkiye sahip olduğunu seçmenize ve hislerinizi betimlemenize olanak tanır.

Etkileşimli grafikler; ruh hâliniz, zaman içerisinde ruh hâlinizin nasıl değiştiği ve hangi faktörlerin (egzersiz, uyku ve farkındalık dakikaları gibi) onu etkileyebileceği ile ilgili değerli bilgiler verir.

Ruh sağlığı değerlendirmeleri, şu anki depresyon ve anksiyete riskinizi ve destek almanın yararlı olup olmayacağını anlamanıza yardımcı olur.

Ekran Mesafesi, dijital göz yorgunluğunu azaltmak amacıyla aygıtınıza baktığınız mesafeyi artırmanızı teşvik etmek için Face ID’ye güç veren TrueDepth kameradan yararlanır ve çocuklarda miyop riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

GİZLİLİK YENİLİKLERİ

Hassas İçerik Uyarıları, kullanıcılara Mesajlar’da, AirDrop’ta, Telefon uygulamasındaki kişi posterlerinde ve FaceTime mesajlarında beklenmedik bir şekilde çıplaklık içeren görüntüler gösterilmesini engellemek için etkinleştirilebilir.

Çocuklar için genişletilmiş İletişim Güvenliği korumaları, artık çocukların Mesajlar’da, AirDrop’ta, Telefon uygulamasındaki kişi posterlerinde, FaceTime mesajlarında ve sistemdeki fotoğraf seçicide alabileceği veya göndermeye çalışabileceği fotoğrafların yanı sıra videolardaki çıplaklığı da saptar.

İyileştirilmiş paylaşma izinleri, gömülü fotoğraf seçici ve yalnızca eklenebilir Takvim izniyle uygulamalarla paylaştıklarınız üzerinde daha da fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Bağlantı izleme koruması, bazı web sitelerinin sizi diğer web sitelerinde izlemek için URL’lerinde kullandığı ek bilgileri Mesajlar’da, Mail’de ve Safari Gizli Dolaşma’da paylaşılan bağlantılardan siler; bağlantılar hâlâ beklendiği gibi çalışmaya devam eder.

ERİŞİLEBİLİRLİK

Yardımcı Erişim, bilişsel yükü hafifleten büyük metin, görsel alternatifler ve odaklanmış seçimler de dahil olmak üzere Telefon, FaceTime, Mesajlar, Kamera, Fotoğraflar ve Müzik uygulamalarını ve bunlardaki deneyimi temel özelliklere sadeleştirir.

Canlı Konuşma, söylemek istediklerinizi yazmanızı ve bunların telefon görüşmelerinde, FaceTime aramalarında ve yüz yüze görüşmelerde yüksek sesle söylenmesini sağlar.

Büyüteç’in Algılama Modu’ndaki Doğrult ve Seslendir, kapılardaki tuşlar ve elektrikli aletlerdeki düğmeler gibi küçük metin etiketlerine sahip fiziksel nesnelerdeki metinleri yüksek sesle okumak için iPhone’u kullanır.

Bu sürüm başka özellikler ve iyileştirmeler de içerir:

Fotoğraflar’daki Kişiler albümünde bulunan evcil hayvanlar, tıpkı albümdeki arkadaşlarınız veya aile üyeleriniz gibi tek tek evcil hayvanları da ortaya çıkarır.

Fotoğraflar Albümü araç takımı, Fotoğraflar uygulamasından araç takımında görünecek belirli bir albümü seçmenizi sağlar.

Bul’daki nesne paylaşma, bir AirTag’i veya Bul ağı aksesuarını en fazla beş başka kişiyle paylaşmanıza olanak tanır.

Ev’deki Hareket Geçmişi; kapı kilitleri, garaj kapıları, güvenlik sistemleri ve temas sensörleri ile etkinliklerin yakın geçmişini görüntüler.

Notlar’daki satır içi PDF’ler ve belge taramaları tam genişlikte sunulur ve bunların kolayca izlenmesini ve işaretlenmesini sağlar.

Klavyedeki yeni Memoji çıkartmaları arasında haleli yüz, sırıtan yüz ve ce-e yapan yüz bulunur.

Spotlight En İyi Eşleşen’deki Uygulama Kestirmeleri, bir uygulama aradığınızda bir sonraki eyleminiz için uygulama kestirmeleri sunar.

Fitness’ta yeniden tasarlanmış Paylaşma sekmesi, arkadaşlarınızın aktiviteleriyle ilgili öne çıkanları (antrenman serileri ve ödülleri gibi) sunar.

E-posta ve telefon numarası ile giriş yapma, iPhone’unuza Apple kimliği hesabınızda listelenen herhangi bir e-posta veya telefon numarası ile giriş yapmanızı sağlar.

Freeform’daki yeni çizim araçları, etkileyici panolar yaratmak için dolma kalem, sulu boya fırçası, cetvel ve daha fazlasını içerir.

Trafik Kazası Algılama iyileştirmeleri (iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max)

Bazı özellikler, tüm bölgelerde veya tüm Apple aygıtlarında kullanılamayabilir.

IOS 17 HANGİ CİHAZLARA YÜKLENEBİLECEK?

iPhone X ve iPhone 8 için iOS 17 desteği sona ererken, aşağıda modeller güncellemeyi şu andan itibaren yükleyebilir:

Tüm iPhone 11, 12, 13, 14 ve 15 serisi telefonlar

iPhone XS ve XR

2. ve 3. nesil iPhone SE