Milyonları etkileyen EYT'de kritik detay! Birçok kişiyi etkileyecek!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesiyle ilgili son dakika bilgilerini paylaşırken, ‘staj’ detayı dikkat çekmişti. Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, bu açıklamayla birlikte milyonlarca kişinin etkileneceğini söyledi.

Milyonları etkileyen EYT'de kritik detay! Birçok kişiyi etkileyecek!

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren EYT düzenlemesinde çalışmalar tamamlandı. EYT’de artık son viraja gelinirken detaylar ise birkaç ay içerisinde netleşecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT ile ilgili "Bizim emeklilik sistemimizdeki denge bozulmuş. Bunu etkileyen faktörlerden biri de nüfustaki yaşlanma. Biz burada EYT’lilerin sorunun çözümüne yönelik bir çalışma içindeyiz. Tek tip bir düzenleme olacak. Bütün çalışanların gerçek verileri elimizde. Biz bu çalışmayı aralıkta Meclis’e sunacağımızı duyurduk" dedi.

Öte yandan konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin düzenlemedeki 'staj' detayını paylaştı. Vergi Uzmanı Muhammet Bayram alınan kararının milyonlarca kişiyi etkileyeceğini aktardı.

“Çıraklık ve stajyerlik durumu bu kapsamda değil”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin staj ve çıraklık sigortası olanlar ile ilgili "Sigorta girişi yapılmamış çıraklık ve stajyerlik durumu bu kapsama dahil değil" dedi.

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Çıraklık ve stajyerliğin EYT kapsamında değerlendirilmesinin önemi şudur. Bazı vatandaşların 8 Eylül 1999 öncesi çıraklık ve stajyerlik primi yatırılmasına rağmen kısa dönemde sigorta yatırıldığı için başlangıç olarak kabul edilmiyor.

"Çıkacak olan EYT yasasında kendisine kısa dönemli sigorta primi yatırılan kişiler için uzun dönemli primleri için borçlanma fırsatı verilirse hem sigortalılık başlangıcı öne çekilecek hem de çoğu vatandaşımız emekli olabilecektir."

"Kapsam değişebilir"

"Komisyonda görüşülecek şu an yasa teklifinde olmasa dahi komisyonda görüşüleceği için bunun kapsamı değiştirilebilir."

"Böyle bir düzenlemeye ihtiyaç var çünkü stajyerlik ve çıraklık sadece mesleki öğrenim gören kişilerin zorunluluğu değil. Mesela avukatlık ve mali müşavirleri de etkileyeceği için sayılar milyonları bulacaktır."