Milyonları ilgilendiren EYT kulisi! "EYT toplumun beklediği şekilde çözülmeyecek" diyen Barış Yarkadaş açıkladı! EYT'de yaş sınırı olacak mı?

tv100’ün gündemi belirleyen programlarından Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı'nda tv100.com yazarı Barış Yarkadaş, milyonların beklediği EYT düzenlemesiyle ilgili "EYT toplumun beklediği şekilde çözülmeyecek. 9 Eylül 1999’dan önce işe girenlerin 5 bin iş gününü tamamladıklarında emekli olabilmeleriydi. Edindiğim bilgiye göre iş dünyası Bakan Bilgin’e gidiyor" dedi.

tv100.com Yazarları Barış Yarkadaş, Hacı Yakışıklı, Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, Kamuoyu Araştırmacısı Hilmi Daşdemir ve Hukukçu Avukat Serkan Toper; Erdoğan Aktaş ile Sağlı Sollu programına konuk olarak gündemi değerlendirdi. Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili yapılacak düzenlemeyle ilgili Yarkadaş dikkat çeken bir kulis bilgisi paylaştı.

"Sayın Bilgin de sadece işverenleri dinliyor"
"Ne yazık ki EYT toplumun beklediği şekilde çözülmeyecek" diyen Yarkadaş "Mesele 9 Eylül 1999’dan önce işe girenlerin 5 bin iş gününü tamamladıklarında emekli olabilmeleriydi. Edindiğim bilgiye göre sayın Vedat Bilgin'in yaş sınırı olmadan 5 bin iş gününü dolduran çalışanların gerekli şartları yerine getirip emekli olması yönündeydi. Fakat iş dünyası Bakan Bilgin’e giderek böyle bir uygulama hayata geçtiğinde 1,5 milyon kişinin aynı anda emekli olacağını, bunun hem bir eleman kaybına yol açacağını hem de işverenlerin ciddi anlamda tazminatla karşı karşıya kalacaklarını anlatıyorlar. Sayın Bilgin de sadece işverenleri dinliyor. EYT'lilerin bir konfederasyonu var ama onları dinlemiyor. Hem işverenler hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı ciddi bir lobi yaparak EYT'de önce erkeklerin 52, kadınların da 50 yaşında emekli olmasına ilişkin bir çalışmaya dönüşüyor bu." ifadelerini kullandı.