Mısır ile Yunanistan'dan münhasır ekonomik bölge anlaşması!

Mısır ile Yunanistan hükümetleri, Doğu Akdeniz'de iki ülke arasındaki deniz sınırlarını belirleyecek bir münhasır ekonomik bölge anlaşmasına imza attı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Türkiye için yok hükmündedir" ifadeleri kullanıldı. 

Google Haberlere Abone ol

Mısır Dışişleri Bakanı, Yunanistan ile Mısır'ın deniz sınırları üzerine münhasır ekonomik bölge anlaşması imzaladığını duyurdu.

Yunanistan geçtiğimiz aylarda İtalya ile de benzer bir anlaşma imzalamıştı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı ise; "Mısır ile yapılan anlaşma uluslararası hukuk çerçevesinde, tüm uluslararası hukuk ve deniz hukuku kavramlarına ve iyi komşuluk ilişkilerine saygı duyuyor ayrıca bölgedeki güvenlik ve istikrara da katkıda bulunuyor" 

Türkiye'den sert tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; "Yunanistan ile Mısır arasında bugün imzalanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması, Türkiye için yok hükmündedir" ifadeleri kullanıldı. 

Bakanlık'tan yapılan açıklamada;

*Yunanistan ile Mısır arasında deniz sınırı bulunmamaktadır. Bugün imzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımız sahada ve masada ortaya konacaktır.

*Sözde sınırlandırılan alan, Birleşmiş Milletler'e de bildirilen Türk kıta sahanlığı içinde yer almaktadır.

*2003 yılında GKRY ile imzaladığı anlaşma ile 11.500 km2'den vazgeçen Mısır, Yunanistan'la bugün imzaladığı bu sözde anlaşma ile de, yine deniz yetki alanı kaybına uğramaktadır.

*Bu anlaşmayla Libya'nın hakları da gaspedilmeye çalışılmaktadır.

*Türkiye'nin, sözkonusu alanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceği ve Doğu Akdeniz'de ülkemizin ve Kıbrıs Türkleri'nin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edeceği kuşkusuzdur.