Morgan Stanley ve Unicredit'den faiz tahmini

Morgan Stanley ve Unicredit, Merkez Bankası'nın yarınki toplantısından beklentilerini açıkladı. Her iki kurum da faizlerde değişiklik beklemiyor.

Morgan Stanley ve Unicredit'den faiz tahmini

Morgan Stanley ve Unicredit Group, Merkez Bankası'nın yarınki toplantısından bir faiz artışı beklemediklerini, politika faizinin yüzde 17'de kalacağını öngördü. Kurumun ekonomistleri konuya ilişkin olarak kaleme aldıkları raporda "Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal bir mülakatta Ocak enflasyonunda döviz kurunun birikimli yansımalarının, uluslararası emtia fiyatlarında devam eden artışların ve arz kısıtlarının önemli olduğunu belirtti.

Ancak tüm bunlar gelecek birkaç ay daha enflasyonun yükselmeye devam edebileceğini ifade eden Merkez Bankası için sürpriz değil" değerlendirmesine yer verildi.

Ekonomistler, Merkez Bankası'nın gerekirse sıkılaşmanın devam edeceği taahhüdü nedeniyle enflasyonda sapma olursa faiz artışını da tamamen dışlamadıklarını belirtti.

Raporda, "bu yılın ilk yarısında faizleri değiştirmeme tahminimizi koruyoruz. Mayıs ayında başlayacak dezenflasyon süreciyle birlikte yılın ikinci yarısında politika faizinin yüzde 12'ye indirileceğini düşünüyoruz" tahmini yapıldı.