Yangın emniyet şeridi alevlerin önünü kesiyor

Muğla'nın Marmaris ilçesinde Hisarönü Mahallesi Bördübet ve Yedi Adalar bölgesinde başlayan orman yangını 4'üncü gününde de devam ediyor. Yangının ardından emniyet şeritlerinin önemi bir kez daha kendisini gösterdi.

Yangın emniyet şeridi alevlerin önünü kesiyor

Marmaris Bördübet yangınında yanan alanlar havadan görüntülenirken yangın emniyet şeritlerinin önemi bir kez daha gözler önüne serildi… Uzmanlar, yangın emniyet şeritlerinin alevlerin yayılmasını önlemek için basit ancak etkili bir yöntem olduğunu vurguluyor. Marmaris yangınında emniyet şeridi yöntemiyle alevlerin önü alındı.

Orman Yangınları Ekolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tuncay Nevşi, yangın emniyet şeritlerinin ormanın sırt bölgelerine açılmasının önemine dikkat çekti: Sırtlarda açılmış ve servi perdeleriyle hem rüzgara hem de alevlere karşı ihata edilmiş ormanlarda yangın çok rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Bu yöntem ekolojik olduğu kadar diğer yöntemlere oranla çok daha etkili ve ucuz bir yöntemdir."

"Orman dediğimiz bir ağaçlar topluluğu değil"

Çok şiddetle ilerleyen bir orman yangınını her yerine su atarak söndürmenin son derece güç olduğuna dikkati çeken Nevşi, şerit yönteminin farkını şöyle anlatıyor: “Büyük yangınlarda çok yüksek derecede enerji açığa çıkar. Bu tür yangınlarda da zaten yangın cephesi dediğimiz yangının ileriye doğru ilerlemesini sağlayan ve alev almış olan kısmı su ile söndürmek zorlaşır. Ancak yangın emniyet şeritleri belli yerlerde sırtlara doğru yapılır ve yanlarına servi gibi güç yanan ve rüzgarı da engelleyen şeritler konulursa çok rahat kontrol altına alınabilir. Şeritler, yangına neden olan rüzgar yönüne dik sırtlarda yapılmalıdır.”