Muharrem İnce de CHP listelerinden milletvekili olabilir

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı ilan edilmesi, parti içinde heyecan yarattı. Grup toplantısından önce Kılıçdardoğlu’nu, CHP’nin eski Genel Başkanları Altan Öymen ve Hikmet Çetin ile eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın’ı Meclis’te ağırladı.

Üç tecrübeli siyasetçi hem Kılıçdaroğlu’nu adaylığından dolayı tebrik etti hem de seçim sürecini konuştu.

Bu arada konuşulan konulardan biri de oluşturulacak milletvekili listelerinde Altılı Masa’yı oluşturan partilerin, CHP listelerinden seçime girecek olması. Bu durum tüm partilerde bir tartışma konusu olmakla birlikte özellikle CHP’de sıkıntı.

Bu tartışmalı konu konuşulurken Altan Öymen ve Hikmet Çetin, CHP Genel Başkanı’na bir öneride bulundu. İki tecrübeli siyasetçi Muharrem İnce konusunu açarak önerilerini dile getirdi:

“Bu kadar parti ile ittifak yapıyorsunuz. Onlara milletvekili kontenjanı veriyorsunuz. Muharrem İnce de CHP’nin öz evladı. Onu da bir şekilde CHP listelerine dâhil ederseniz çok iyi olur.”

Bu öneri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından da çok olumlu karşılandı.

Şimde CHP temsilcileri Memleket Partisi ile temasa geçecek.

Haberi duyar duymaz bir de Muharrem İnce’ye aradım. Bana verdiği yanıt tecrübeli bir siyasetçi olarak kısa ve netti: “Dereyi görmeden paçaları sıvamam.”

Eğer iki taraf anlaşırsa, Memleket Partisi lideri Muharrem İnce de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’yi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini açıklayacak.

Bir başka deyişle….

Altılı Masa’daki Akşener krizine çözüm aranırken, Kılıçdaroğlu’nun “Halil İbrahim Sofrası” olarak nitelendirdiği Masa’ya dolaylı da olsa Muharrem İnce de oturmuş olacak.

Her ne kadar Memleket Partisi’nin kamuoyu yoklamalarında oy oranı düşük görünse de, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına Muharrem İnce’nin de destek vermesinin seçmen üzerinde psikolojik etkisinin önemli olduğu bir gerçek.