Tavuklara her sabah düzenli dinletiyor... Günde 150 koli yumurta alıyor!

Muş’taki bir işletmede tavuklara her sabah Mozart ve Beethoven dinletilerek günde 150 koli yumurta sağlanıyor.

Tavuklara her sabah düzenli dinletiyor... Günde 150 koli yumurta alıyor!

Tavuklara dinletilen müziklerle verimin arttırıldığını açıklayan işletme sahibi Volkan Dizdaroğlu konuyla ilgili şunları söyledi...

 “İşletmemizde yaklaşık 13 bin Leghorn cinsi tavuk bulunmaktadır. 4 aylık alınan bu tavuklar şu anda altı aylık konuma gelmişlerdir. Tavuklara sabah 05.00’te ışıkların açılmasıyla beraber akşam 20.00’e kadar Mozart ve Beethoven tarzı müzik dinletiyoruz. Bu müzik tavuklarda oluşan stresi yüzde 60-70 oranında düşürüyor. Müzik çalınmadığı zamanlarda tavuklarda bir agresiflik söz konusu oluyor. Bu müzik hayvanları doğal olarak rahatlatıyor. Bu da kanıtlanmış bir olay olduğu için veterinerlerin tavsiyesiyle müzik dinletmeye başladık. Bu hususta baya bir verimli oldu”

 “Günde 150 koli yumurta elde ediyoruz”

“Kapasite tam verime ulaştığında günlük 12 bin adet yumurta hedefliyoruz. Günde 150 koli yumurta elde ediyoruz. Bu yumurtaları Muş merkez ve ilçelerine dağıtmak üzere gerekli distribütörler vasıtasıyla satışa sunuyoruz. Biz bu işe bu yıl başladık. Muş’un tüm tüketimine talibiz. İşlerin umduğumuz şekilde ilerlemesi halinde bu işin kapasitesini arttırma niyetindeyiz. Pazar bulmada herhangi bir sıkıntımız yok”

Tavuklara her sabah düzenli dinletiyor... Günde 150 koli yumurta alıyor! - Resim : 3

Tavuklara her sabah düzenli dinletiyor... Günde 150 koli yumurta alıyor! - Resim : 4