NATO ve AB'den Trump'ın Rusya tehdidine sert yanıt! "Putin'in çıkarınadır"

ABD eski Başkanı Trump'ın, seçim kampanyası çalışmaları sırasında NATO müttefiklerini, ödemelerini yapmadıkları takdirde Rusya'nın saldırması için teşvik edeceğini söylemesinin yankıları sürüyor. Beyaz Saray'ın ardından NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve AB Konseyi Başkanı da açıklamalara tepki gösterdi.

NATO ve AB'den Trump'ın Rusya tehdidine sert yanıt! "Putin'in çıkarınadır"

ABD Başkanı Donald Trump'ın, NATO'yu Rusya'yla tehdit etmesine NATO'dan yanıt gecikmedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Norveç televizyonu "channel TV2"ye verdiği röportajda "Müttefiklerin birbirlerini savunmayacağına dair herhangi bir öneri güvenliğimize zarar verir. Başkanlık seçimini kim kazanırsa kazansın, ABD'nin NATO'nun güçlü ve sadık bir müttefiki olarak kalmasını bekliyorum" ifadelerini kullandı.

"PUTİN'İN ÇIKARINADIR"

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de X hesabından paylaştığı mesajda "NATO'nun güvenliği ve 5. madde dayanışması konusundaki pervasız açıklamalar yalnızca Putin'in çıkarınadır" değerlendirmesini yaptı.

Michel, bu tür açıklamaların AB'ye stratejik özerkliğini acilen geliştirmesi, savunmasına yatırım yapması gerektiği mesajını verdiğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Eski ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin South Carolina eyaletinde yaptığı konuşmada, başkan olduğu dönemde, NATO'ya finansal yükümlülüklerini yerine getirmeyen müttefiklere yönelik herhangi bir Rus saldırısını engellememe tehdidinde bulunduğunu söylemişti.