Nehirde buldukları dev kemik Buz Devri'ne ait çıktı

İki arkadaş Florida'nın güneybatısında düzenli olarak daldıklarını ve bu nehirde daha önce mamut dişleri bulduklarını aktardı. Kemiği ilk olarak, Florida'daki Peace nehrinde yüzen dalgıçlardan Henry Sadler keşfetti.

Google Haberlere Abone ol

ABD'nin Florida eyaletinde dalgıçlar, 1,2 metrelik ve 22,7 kilogramlık dev bir kemik buldu. Eyaletteki Peace Nehri'nden Derek Demeter ve Henry Sadler isimli iki arkadaşın çıkardığı kemiğin bir mamuta ait olduğu bildirildi.

Seminole Eyalet Üniversitesi'ndeki planetaryumun (gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gösteri salonu) direktörü Demeter, o anları şöyle anlattı:

"Henry benim dalış arkadaşımdır. Dalış sırasında bana seslendi ve ‘Aman tanrım! Hey, Derek. Bir şey buldum' dedi. Gerçekten çok güzeldi."

İki arkadaş Florida'nın güneybatısında düzenli olarak daldıklarını ve bu nehirde daha önce mamut dişleri bulduklarını aktardı.

Fox35'in haberine göre dalgıçlar, bacak kemiğini keşfettikleri gün soyu tükenmiş köpekbalıklarına ait birkaç küçük fosil ve kılıç dişli kediye ait bir diş de keşfetti.

Juma gömülü halde bulunan kemiğin, bir Kolombiya mamutuna (Mammuthus columbi) ait olduğu tahmin ediliyor.