New York'ta raylara itilen Türk, meğer sanatçıymış

New York'ta yaşanan korkunç olay dünyada yankı buldu. Bir metro istasyonunda Türk vatandaşı raylara itilmişti. Meğer o kişi sanatçı Emine Yılmaz Özsoy çıktı.

New York'ta raylara itilen Türk, meğer sanatçıymış

ABD'nin New York kentinde pazar günü hareket halindeki metroya doğru itilen 35 yaşındaki Türkj kadın ödüllü sanatçı Emine Yılmaz Özsoy çıktı. Ağır yaralanan sanatçının yakınları tedavisi için kampanya başlattı.

TÜRK SANATÇIYI RAYLARA İTEN KİŞİ TUTUKLANDI

ABD'nin New York kentinde 21 Mayıs Pazar günü işe gitmek üzere yerel saatle 06.05 sıralarında metroya binen illüstratör Emine Yılmaz Özsoy, indiği istasyonda aynı metrodan inen bir şahıs tarafından başından tutulup hareket halindeki metroya doğru itildi. 2017 yılında eşiyle birlikte New York’a taşınan Antalya doğumlu Özsoy, vücudunun çeşitli yerlerinden ağır yaralandı. Özsoy hemen hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Olay yerinden kaçan ve Salı günü New York Polis Departmanı tarafından gözaltına alınan saldırgan ise daha sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Kimliği Kamal Semrade olarak açıklanan saldırganın New York Ceza Mahkemesi'nde ikinci derece cinayete teşebbüs ve farklı suçlamalarla karşı karşıya olduğu öğrenildi. Savcılıktan yapılan açıklamada saldırının nedeninin bilinmediği belirtildi.

New York'ta raylara itilen Türk, meğer sanatçıymış - Resim : 1

KAFASINI TUTUP METROYA İTTİ

ABD medyasına konuşan görgü tanığı Nancy Marrero, "Sadece onun (Emine Yılmaz Özsoy’un) yanında, sol tarafında yürüdüğünü ve avuç içleri açık halde hareket halindeyken kafasını tutup metroya doğru ittiğini gördüm" ifadelerini kullandı.
Marrero, Özsoy'un yerde yattığı sırada kolunu hissedemediğini söylediğini aktardı.

YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILDI

Eşi Ferdi Özsoy, sanatçının omurgasında kırıklar, kafasında ve vücudunun çeşitli yerlerinde yaranmalar olduğunu, Weill Cornell Tıp Merkezi'nde zor bir ameliyat geçirdiğini, uzun bir iyileşme sürecinin olacağını ifade etti. Özsoy, "Hayatı, bu şiddet eyleminden derinden etkilendi. Maalesef hareket kabiliyetinin ve günlük hayatının büyük ölçüde etkilenmesi bekleniyor. Ama elbette inancımız ve umudumuz asla bitmiyor. O genç, güçlü bir kadın ve savaşçı" dedi.
Ferdi Özsoy, eşinin tedavi masrafları için Gofundme üzerinden kampanya başlattı. Kampanyada şu ana kadar 118 bin 336 dolar toplanırken, hedefin 2 milyon dolar olduğu belirtildi.