Okul servis ücretleri geri ödenecek mi?

Okul servis ücretleri geri ödenecek mi? Milyonlarca veli bu sorunun yanıtını merak ediyordu, sevindiren haber geldi. Evet okul servis ücretleri geri alınabilecek. Okul servis ücretini geri alabilmek için başvuru yapmanız gerekiyor. İşte okul servis ücretleriyle ilgili detaylar...

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, korona virüs salgını nedeniyle okulların kapatıldığını ve Eylül ayında açılacağını duyurdu. Erdoğan'ın açıklamasının ardından milyonlarca veli peşin ödedikleri okul servis ücretlerini geri alıp alamayacağını merak etmeye başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Servisçiler Odası Başkanı Hamza Öztürk, servis paralarının geri ödenip ödenmeyeceğini açıkladı.

"Paralar iade edilecek ama servisçilerde para yok"

Servisçiler Odası Başkanı Öztürk, katıldığı canlı yayında, servis ücretlerinin iade edilip edilmeyeceğine ilişkin bur soru üzerine, servis ücretlerinin iade edileceğini ifade ederek, "Para servisçilerde değil. Para ya okullarda ya da özel okulların taşıma işini organize eden firmalarda. Servisçilerde para yok. Özel okul sahiplerinin dernekleri açıklama yaptı. Servis ücretleri, yemek ücretleri iade edilecek. Bu konuda elbette bir hazırlık içindeler" dedi.

Servisçiler de işsizlik maaşı bekliyor

Salgınla mücadele sürecinde servisçilere ekonomik olarak yardım sağlanmadığını belirten Hamza Öztürk, "Biz servisçilerin sorunu ne olacak? Servisçiler 2 aydır kepenk kapatmış durumda. Ekonomik paketlerden istifade edemedik. Servisçilerin böyle bir istifadesi yok. Biz bunun için yetkililerden ekonomik olarak destek bekliyoruz. Bir takım çalışmayan kişilere işsizlik maaşları ödendi, kısa çalışma ödenekleri sağlandı. Servisçilerin böyle bir destekten yararlanması söz konusu değil. Bize de işsizlik maaşı gibi bir maaş ödenebilir. Bu konuda ciddi bir çözüm bekliyoruz." dedi.

Özel okul ücretleri iade edilecek mi? Özel okul ücretleri ödenecek mi?

Korona virüs nedeniyle 13 Mart tarihinde yüz yüz eğitime ara verildi ve uzaktan eğitim sistemine geçildi. Okulların kapalı olmasıyla birlikte özel okulların ücretleri gündeme geldi. Özel okulların servis ve yemek hizmetleri için alınan ücretleri ile ilgili açıklama yapıldı. Peki özel okul ücretleri iade edilecek mi?

Önceki gün özel öğretim kurumları derneklerinden ÖZDEBİR Başkanı Naci Atalay, ÖZDER Başkanı Ahmet Akça, TÖZOK Başkanı Nurullah Dal, ÖZKURBİR Başkanı Hami Koç, TÖDER Başkanı İbrahim Taşel ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, servis ve yemek hizmetleri için alınan ücretlerin, muhtemel telafi eğitimi sonrası, dönem başında hesaplanarak iade veya mahsup edileceği duyuruldu.