Okullar kapanacak mı? İlkokullar, ortaokullar ve liseler kapanacak mı? Okullar uzaktan eğitime mi geçecek?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim ile ilgili soruları yanıtladı. Okullar kapanacak mı? Omicron varyantının yayılması ile en çok araştırılan soru bu oldu. İlkokullar, ortaokullar ve liseler kapanacak mı? Mahmut Özer'den yüz yüze eğitim açıklaması geldi. Okullar uzaktan eğitime mi geçecek?

MEB duyurdu! Okullar kapanacak mı?

Omicron varyantının ülkemizde gittikçe yaygınlaşmasının ardından alınan koronavirüsü tedbirleri arasında okulların kapanmanın söz konusu olup olmayacağı merak ediliyor. Okullar kapanacak mı? Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelen son dakika yüz yüze eğitim açıklamasıyla birlikte merak edilen sorular yanıtlarını buldu. Okulların kapanıp kapanmayacağı hakkında araştırma yapılıyor. İlkokullar, ortaokullar ve liseler kapanacak mı? Uzaktan eğitime geçilip geçilmeyeceği merak konusu oldu. Okullar uzaktan eğitime mi geçecek?

Okullar kapanacak mı?

Omicron varyantının hızlı bir şekilde artmasıyla birlikte gözler yüz yüze eğitime ara verilip verilmeyeceği konusunda açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e çevrildi. Özer;

"Şu an itibarıyla yüz yüze eğitime ara verme gündemimizde değil. Okulların ilk açılması ve son kapatılması gereken yerler. Yeni varyantlar ortaya çıktığında hemen ilk akla gelenin okulların yüz yüze eğitime ara vermesi tartışmalarını yersiz buluyorum. Tüm ülkeler, Okul dışı ortamlarda önlemleri sıkılaştırarak okulları açık tutmak için her türlü önlemi almaya çalışırken biz de aynı kararlılıktayız. Ancak okul dışı ortamlardaki önlemlere daha fazla ağırlık vermeliyiz. Dolayısıyla şu an itibarıyla yüz yüze eğitime ara verme gündemimizde değil. Elbette süreci yakından takip ediyoruz. Okullarda maske, mesafe ve hijyene daha fazla önem veriyoruz." diye konuştu.

Şu ana kadar süreci oldukça iyi yönettiklerini söyleyen Özer, şöyle konuştu:

Geliştirdiğimiz sistemde sınıf bazlı süreci yönettik, vaka ve yakın temasları takip ederek sadece sınıf düzeyinde yüz yüze eğitime 10 gün ara verdik. Şu ana kadar süreç oldukça başarılı devam etti. Yaklaşık 4 aydan beri kesintisiz haftada 5 gün eğitime devam edebildik. Bu süreçte okullarda kapatılan sınıf sayısı toplamda yüzde 1'in çok çok altında seyretti. Bugün sadece 1524 sınıfımızda yüz yüze eğitime ara verildi. 850 bin sınıfımızın olduğu göz önüne alındığında bu rakam oldukça düşük."

Aşılanan öğretmenlerin oranına da değinen Özer şunları ekledi:

"En az bir doz aşı olan öğretmen oranımız yüzde 93, en az iki doz aşı olan öğretmen oranımız ise bugün itibarıyla yüzde 89. Aşı olmayıp hastalığı geçirerek antikor oluşturan öğretmen oranımız ise yaklaşık yüzde 5. Dolayısıyla en az iki doz aşı olan ve antikor oluşturan öğretmen oranımız yüzde 94'e ulaştı.

Bugün itibarıyla en az 3 doz aşı olan öğretmen oranımız da yüzde 36'ya yükseldi. Öğretmenlerimizin aşılanma oranları ülkemiz ortalamasının çok üzerinde olduğu gibi çoğu gelişmiş ülkelerdeki öğretmenlerin aşılanma oranlarının da üzerinde. Diğer taraftan, öğrencilerimizin de aşılanma oranları sürekli yükseliyor."

Erdoğan'dan da açıklama geldi

Okulların kapanıp kapanmayacağı konusu dünkü Kabine Toplantısı'nın gündeminde yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplatının ardından, "Tedbirleri artırarak yüz yüze eğitime devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.