Kapı komşuları 2 dakika farkla iftar açıyor! "Diğer tarafta ezan 2 dakika erken okunuyor"

Ordu’nun Şentepe Mahallesi ile Samsun’un Ambartepe Mahallesi'nde yaşayanlar kapı komşusu olmasına rağmen iftarlarını ikişer dakika farkla açıyor.

Kapı komşuları 2 dakika farkla iftar açıyor! "Diğer tarafta ezan 2 dakika erken okunuyor"

Samsun’un Terme ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Ambartepe Mahallesi ile Ordu’nun İkizce ilçesine 24 kilometre mesafedeki Şentepe Mahallesi’nin sınırları, 7 metre genişliğindeki bir yol ile ayrılıyor.

100 METRE ARAYLA BULUNAN CAMİLERDEN EZAN SESİ 2 DAKİKA ARAYLA YÜKSELİYOR

Her iki büyükşehrin sınır çizgisi olarak kabul edilen yolun yarısı Samsun’a ait iken, diğer tarafı ise Ordu topraklarında yer alıyor. Samsun ve Ordu’nun mahallesinde 100 metre arayla bulunan camilerden ezan sesi de 2 dakika arayla yükseliyor.

Kapı komşuları 2 dakika farkla iftar açıyor! "Diğer tarafta ezan 2 dakika erken okunuyor" - Resim : 1

KOMŞULARINDAN 2 DAKİKA ERKEN İFTARLARINI AÇIYORLAR

Karşı komşularını aramak istediklerinde şehirlerarası kodu girmek zorunda kalan mahalleliler, iftarlarını da ikişer dakika farkla açıyor. Bölgede bulunan iki caminin arası yaklaşık 100 metre iken, Ordu tarafında ikamet edenler, Samsun bölgesinde yaşayanlara göre 2 dakika daha erken iftarlarını açıyor.

"BİZ ALIŞTIK"

Ordu tarafında ikamet eden ancak Samsun tarafında esnaf olan Fahrettin Kışla, “Burada il sınırı olduğu için Ordu tarafı 2 dakika erken okuyor ama biz yıllardır alıştık, bizim için sorun olmuyor. Telefon kodları farklı, karşıdan karşıya birbirimizi ararken bu kodları girmek zorunda kalıyoruz” dedi.

Kapı komşuları 2 dakika farkla iftar açıyor! "Diğer tarafta ezan 2 dakika erken okunuyor" - Resim : 2