Orta Doğu'da İsrail-İran gerilimi tırmanıyor: İran'dan İsrail'i çıldırtacak açıklama

İsrail-İran gerilimi devam ederken, Irak’ın Babil kentinde İran destekli Şii Haşdi Şabi güçlerinin askeri üssünde patlama meydana geldi. İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan bu saldırı üzerine yaptığı açıklamada adeta İsrail ile dalga geçti. Abdullahiyan "Dün gece İsfahan'da yaşananlar bir saldırı değildi. Kullanılan insansız hava araçları (İHA) ülkemizde çocukların oynadığı 2 veya 3 oyuncak mini drona benziyordu" dedi.

Orta Doğu'da İsrail-İran gerilimi tırmanıyor: İran'dan İsrail'i çıldırtacak açıklama

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail dün İsfahan Havalimanı ve İran Ordusuna ait Şikari 8'inci Ana Jet Hava Üssü'ne İHA'larla gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin New York'ta ABD merkezli NBC News kanalına röportaj verdi.

İran'ın bölgede savaş ve gerginlik istemediğini belirten Bakan Abdullahiyan, İran'ın 13 Nisan'da İsrail'e yönelik saldırısının sadece 1 Nisan'daki konsolosluk saldırısına misilleme olarak gerçekleştirildiğini hatırlattı.

"ABD'Yİ İSRAİL'İ KONTROL ALTINDA TUTMASI İÇİN UYARDIK"

Abdullahiyan, "Operasyonun ardından ABD'ye mesaj göndererek İsrail'e yönelik saldırıyı devam ettirme niyetimizin olmadığını bildirdik. Elbette ABD'yi İsrail'i kontrol altında tutması ve savaşı bölgeye yaymaması konusunda uyardık. Çünkü bu (İsrail Başbakanı Binyamin) Netahyahu'nun kendi varlığını devam ettirmek adına izlediği bir yol" ifadelerini kullandı.

 

"SADECE 2 VEYA 3 MİNİ DRONUN SINIRLI BİR ALANDA HAVALANMASI"

Abdullahiyan, "Dün gece İsfahan'da yaşananlar sadece 2 veya 3 adet mini dronun sınırlı bir alanda havalanması ve hızlı bir şekilde hava savunma sistemi tarafından imha edilmesidir. Gerçekleştirilen bu eylemin sorumluluğunu ise hiç kimse üstlenmedi. İsrail'in bu eylemi gerçekleştiği yönünde ortaya atılan iddiaları inceliyoruz. Medyanın ve bizim elimizde konuya ilişkin var olan bilgiler ve iddialar kesin ve net değil. Siyonist İsrail rejimi bir algı oluşturmaya çalışıyor olabilir. Eğer İsrail rejimi benim ülkemi hedef alacak bir eylemde bulunur ve bu bizim için kesin bilgi olursa İsrail'e onu pişman edecek ağır karşılık vermeye hazırız" şeklinde konuştu.

OYUNCAK DRONE'LARA BENZİYORDU

Abdullahiyan İsfahan'da askeri hava üssüne yönelik bir saldırının gerçekleştirilmediği vurgulayarak, "Dün gece İsfahan'da yaşananlar bir saldırı değildi. Kullanılan İHA'lar ülkemizde çocukların oynadığı 2 veya 3 oyuncak mini drona benziyordu. Bu eylemin İran'a başka bir ülke tarafından önceden bildirilmesini gerektirecek bir önemi de yoktur" dedi.