Otomobil yan sanayiden hem iyi hem kötü haber!

Koronavirüs önlemleri oto yan sanayisinde vardiya ve mesailerin yanında istihdamı da artırdı. TAYSAD Başkanı, hal böyle olunca maliyetleri karşılamakta zorlukların yaşandığına değinirken, "Vaka sayısı artışı şirketlerde iki katına çıkabilir" dedi.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, Mart-Kasım döneminde koronavirüs testi pozitif çıkan çalışanların oranının yüzde 5,4 çıktığını söyledi. Kanca, 7 aylık süreçte bu oranın, sadece 1 günde 1.8 olduğunu ifade ederek, "Bu da aslında hepimizin ‘Çember daralıyor’ dediği olgunun şirketlere de geldiğinin bir işareti. Şirketlerde de artık ciddi miktarda hastalığı hissediyoruz” dedi.

Hasta olmayıp, pozitif olanlarla temas edenler de dahil otomotiv tedarik sanayisinde 5 Kasım günü her 100 çalışandan 5’inin koronavirüs nedeniyle işe gelemediğini söyleyen Kanca, “Sektör önümüzdeki birkaç ay içerisinde pozitif vaka sayısının yüzde 9,7’ye yükselmesini bekliyor. Yani hastalığın seyrinin şirketlerde iki katına çıkacağı öngörülüyor” diye konuştu.

İşyerlerinin daha sağlıklı ve güvenliği olduğunu, çalışanların hastalığa işyerinde değil dışarıda yakalandığını kaydeden Kanca, “Görüyoruz ki, hastalık aslında iş yerinden veya çalışmaktan dolayı artmıyor. Hastalık büyük çoğunlukla sosyal hayattan dolayı artıyor” ifadesini kullandı.

Alper Kanca, ankete katılanların, önümüzdeki 3 ay içerisinde üretimin aynı seviyede kalacağını ifade ettiklerini söylerken, artacağını düşünenlerin de bulunduğunu vurguladı. Kanca, “Genel yaklaşım, vakaların artacak olmasına rağmen üretimde bir aksama yaşanmaması” dedi.