Pandemide 100 bin alarmı! Yeni tedbirler masada

Yeni tip koronavirüs salgını tüm dünyanın kabusu olmaya devam ediyor. Yeni varyant omicron ile vaka sayıları adeta patladı. Türkiye'de ocak ayının sonunda vaka sayılarının 100 bine ulaşması bekleniyor. Bununla birlikte yeni tedbirlerde gündeme geldi.

Pandemide 100 bin alarmı

Tüm dünyanın kabusu olan koronavirüs salgınıyla Türkiye'de savaşmaya devam ediyor. Son olarak ortaya çıkan yeni varyant vaka sayılarını hızla yükselişe geçirdi. Bu durumla birlikte Türkiye'de koronavirüğs yeni yol haritasını hazırlamaya başladı. 

Erken sömestr, yüzde 50 kapasite ve tatilin uzaması...

Koronavirüs yeni yol haritasında ilk olarak restoran, kafe, sinema ve tiyatroda yüzde 50 kapasite kuralının yeniden uygulanması ile okullarda yarıyıl tatilinin öne çekilmesi ve bir hafta uzatılması gündemde. 

Omicron etkisi ile Türkiye'de vaka sayaları rekor kırdı. Bu sayının bir kaç hafta içinde (Ocak ayı sonuna kadar) 100 binlere ulaşması bekleniyor.

Gelen son dakika bilgisine göre; Sağlık sistemi ile ilgili bir sıkıntı yaşanması durumunda ne tür uygulamalar yapılacağı ile ilgili bir yol haritası da hazırlanıyor. Yol haritasında adım adım neler yapılabileceğine ilişkin maddeler yer alıyor.

 Gündemde olan tedbirler

Üzerinde durulan önlemler, AVM, tiyatro, konser, restoran ve cafelerdeki denetimlerin sıklaştırılması, belli alanlara aşı kartı ya da PCR testi ile girilmesi. Duruma göre kapalı alanların kullanım kapasitesinin yüzde 50'ye düşürülmesi bulunuyor.

Okul ve üniversiteler

En önemli kararlar ise okullar ile üniversitelerde yaşanacak. Okullardaki vaka sayıları takip edilecek. Vakaların çok artması halinde bulaşın kesilmesi için Ocak ayı sonundaki iki haftalık ara tatilin öne çekilerek bir hafta uzatılması üzerinde duruluyor.
Üniversitelerde birçok öğrencinin finaller nedeniyle hasta olduğu halde test yaptırmadığı ve bulaşın çok arttığı belirtiliyor. Finaller sonra verilecek ara ile bu zincirin de kırılabileceği düşünülüyor.

Buna göre Delta'da acile başvurular yüzde 15,22 iken omicronda bu yüzde 4,55'e geriledi. Hastaneye yatış omicronda yüzde 1,75, deltada yüzde 3,93, yoğun bakıma geçiş omicronda binde 26, deltada binde 78, mekanik veniülasyon omicronda binde 26, ventilasyon da binde 78 olarak gerçekleşti.

Rakamların bu kadar düşük olmasında aşının da büyük bin etkisi olduğu düşünülüyor.

"Kalabalıklardan kaçının"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 vakalarındaki artışa dikkati çekerek, mecburi olmayan ziyaret ve görüşmeler ile kalabalık ortamlardan kaçınılması uyarısında bulundu.

Koca Twitter paylaşımında "Vakalar artıyor. Yapılması mecburi olmayan ziyaretlerden ve görüşmelerden, kalabalık ortamlardan kaçınalım. Daha sakin ve tedbirli davranalım. Hareketliliğimiz azaldıkça Omicron'un da hızı kesilecek" ifadelerini kullandı.

Ancak nadiren hastaneye yatış gereksinimi olabilmekte. HABERİN KAYNAĞI: SABAH