PCR testi kalktı mı? Ameliyat öncesi PCR testi zorunluluğu kalktı mı? Sağlık Bakanlığı resmi yazıyla duyurdu!

Kovid-19 tedbirleri kapsamında getirilen PCR testi zorunluluğu ile ilgili yeni gelişmeler gündemde. Ameliyat öncesi PCR testi zorunluluğu kalktı mı? Vatandaşlar internette, PCR testi kalktı mı? sorusuna yanıt arıyor. Sağlık Bakanlığı resmi yazıyla duyurdu. İşte detaylar...

PCR testi kalktı mı?

Koronavirüs salgını ile mücadele çerçevesinde getirilen PCR testi zorunluluğu konusunda artık vaka sayılarının, ölüm oranlarının ve aşılama oranlarının düşmesi ile yeni bir karar alındı. Sağlık Bakanlığı,resmi yazıyla duyurdu. Vatandaşlar, Google'dan "PCR testi kalktı mı?" ya da  "Ameliyat öncesi PCR testi zorunluluğu kalktı mı?" gibi soruları aratmaya başladı. İşte, konu ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

PCR TESTİ KALKTI MI?

Sağlık Bakanlığı konuyla ilgi resmi bir yayımladı. Sağlık Bakanlığı'ndan duyurulan son dakika bildirisine göre ameliyat öncesi PCR testi zorunluluğu kaldırıldı. Verilen karar endoskopi, kolonoskopi gibi girişimsel işlemleri de içine alıyor. Artık ameliyat ya da endoskopi gibi diğer işlemler öncesinde PR testi yapmak zorunluluktan kaldırıldı.

AMELİYAT ÖNCESİ PCR TESTİ ZORUNLULUĞU KALKTI MI?

Sağlık Bakanlığı tarafından hastanelere bildirilen yazıda ameliyat ve endoskopi öncesi PCR testinin zorunluluğunun kaldırıldığı bildirildi. Konuyla alakalı karar, 26 Nisan'da yapılan Bilim Kurulu toplantısında alındı.

Uzmanlara göre alınan karar, hekimler ve sağlık çalışanlarının dışında diğer yatan hastaların sağlığını riske uğratacak. 21 Nisan tarihinde ise Sosyal Güvenlik Kurumu, hastanelerdeki Kovid-19 hastası ayrımını sona erdirmi ve Kovid hastaları için ödenen ek ücretler kaldırılmıştı.