Pfizer/BioNTech’ten kritik '21 gün' açıklaması

Pfizer-BioNTech’ten beklenen açıklama geldi. "21 günden sonra uygulanacak aşılarla ilgili herhangi bir koruma verimiz bulunmuyor"

Google Haberlere Abone ol

Aşı tedariği tartışmaları sonrası iki doz arasındaki sürenin uzatılıp uzatılamayacağı konusuyla ilgili Pfizer-BioNTech’ten açıklama geldi.

2021'de aşı tedariğinin yeterli sayıda karşılanamaması ve aşı olması gereken kesimin aşıya ulaşamaması durumuna ilişkin pek çok yeni açıklama yapılıyor.

Buna bağlı olarak yarım doz uygulaması ya da iki doz arasındaki sürenin uzatılması konuları gündeme gelirken Pfizer/BioNTech tarafından konuyla ilgili açıklama geldi.

NTV'de yer alan habere göre, her iki şirket tarafından yayınlanan ortak açıklamada, “Aşı denemeleri süresince ikinci doz uygulamaları 21 gün içerisinde gerçekleştirilmiştir” ifadeleri kullanılırken “21 günden sonra uygulanacak aşılarla ilgili herhangi bir koruma verimiz bulunmuyor. 21 gün verisinden başka bir etkinlik verisi hakkında bilgimiz yok” ifadeleri kullanıldı.

Almanya, geçtiğimiz günlerde tedarik sorunu oluşmaması nedeniyle iki doz arasındaki sürenin tartışıldığını açıklamış, Danimarka hükümeti ise aşıların iki dozu arasındaki sürenin altı haftaya kadar uzatılabileceğini onaylamıştı.