Polislerin malzeme desteğiyle düzenlenen pastacılık kursu genç kızlara umut oldu

Amasya’da polislerin desteğiyle düzenlenen pastacılık kursu 12 genç kıza umut oldu. Kursta eğitim gören kızlar gastronomi alanında yeteneklerini geliştirmeyi ve iş hayatına atılmayı hedefliyor.

Amasya Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şubesi ile Amasya Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen ‘Yalnız Değilsiniz Projesi’ çerçevesinde pastacılık kursuna 12 genç kız katıldı. Un, şeker, yağ ve diğer pasta yapımında kullanılan malzemelerin tamamı polisler tarafından alındı. Eğitimi ise Şehit Mehmet Gök Halk Eğitimi Merkezi’nde görevli usta öğreticiler üstlendi. Yaklaşık 2 ay süren eğitimin sonunda el emeği, göz nuruyla birbirinden lezzetli pastalar ve kurabiyeler üretildi.
Amasya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen ile birlikte kursu ziyaret ederek hazırlanan pastayı kesen Amasya Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, bu tür organizasyonlara destek olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Yetenekli pastacı ve aşçıların rahatlıkla iş bulabileceklerine inanan Emniyet Müdürü Kurt, “Kendi işletmenizi, pastanenizi kurarak ülke ekonomisine katkı sağlayabileceğinizi düşünüyorum” dedi.

"KADINA ŞİDDETİN OLMADIĞI, ÜLKEMİZE YAKIŞIR BİR GÜN OLMASINI DİLİYORUZ”
Tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlarken 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne de dikkat çeken Kurt, “Bizim örfümüzde, dinimizde, kültürümüzde kadına el kalkmaz. Kültürümüzde böyle bir şey yok. Kadına şiddetin olmadığı, ülkemize yakışır bir gün olmasını diliyoruz” diye konuştu.

"KURSA HİÇ PARA ÖDEMEDİK"
Kursa katılan Sena Nur Çelik, “Polislerin desteğiyle pastacı olduk. Kursa hiç para ödemedik. Aldığım eğitimle bir pastanede çalışabilirim. Üniversitede gastronomi alanında eğitim almak istiyorum” şeklinde konuştu. Keyif aldıkları kursun düzenlenmesine destek olan polislere teşekkür eden Esma Çalışkan ise üniversiteden mezun olduktan sonra butik pasta işletmesi açmak istediğini söyledi.