25 kuruştan satılan poşet fiyatlarına zam talebi! Yeni yılda ne kadar olacak?

2019 yılında başlatılan ücretli poşet uygulamasıyla ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Market temsilcileri, 25 kuruştan satılan poşet fiyatlarının 2023 yılında yüzde 150'lik bir zamla satılmasını talep etti. Peki yeni yılda poşet fiyatına zam gelecek mi? 2023'te poşet fiyatı ne kadar olacak? İşte ayrıntılar...

25 kuruştan satılan poşet fiyatlarına zam talebi! Yeni yılda ne kadar olacak?

Türkiye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından plastik poşet ve ambalajların kullanımının azaltılması amacıyla başlatılan ve 25 kuruştan satılan ücretli poşet uygulamasında yeni bir gelişme yaşandı. 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle geçerli olacak poşet ücretini belirlemek için yapılan toplantıda, market temsilcileri poşet fiyatları için zam talep etti.

Poşet fiyatlarına zam gelecek mi?

Toplantıda, sivil toplum kuruluşları (STK), poşet ücretlerinin yeni yılda da 25 kuruştan satılmasını öngördü.

25 kuruşluk ücreti az gören market temsilcileri ise, STK'nın talebine karşılık yüzde 150'lik bir zam talep etti. Market temsilcilerinin talebinin kabul edilmesi halinde 2023'te poşet fiyatı 75 kuruş olacak.

25 kuruştan satılan poşet fiyatlarına zam talebi! Yeni yılda ne kadar olacak? - Resim : 1

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, alışveriş poşetlerinde uygulanan 25 kuruşluk fiyatın 2023’te de devam etmesini talep ettiklerini söyleyerek, “Bu uygulamada bakanlığımız amacına ulaşıp, gereksiz kullanımın önüne geçti. Küresel enflasyon ortamında poşet fiyatında artış yapılmayıp 25 kuruşta kalması hem tüketici hem üretici için olumlu olacaktır. Zaten vatandaşın alım gücü çok yüksek değil, 25 kuruşluk fiyat da poşet israfın önüne geçilmesinde etkili oldu. Bakanlığın bu fiyattan devam edeceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

"Maliyeti 1 lirayı buluyor"

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün de, yılbaşında poşet ücretlerinde fiyat artışı beklentileri olduğunu söyledi.

Düzgün, poşetin 25 kuruştan işlem görmesine rağmen müşterinin buna bile itiraz ettiğini belirterek, “Bir poşetin maliyeti kalitesine göre 1 liraya kadar yükseliyor, o nedenle poşet fiyatının da 1 liranın üstünde olması gerekiyor ama bunu müşteriden toplamak zor bir hadise. Bu kültürü henüz yerleştiremedik maalesef. Daha alıştıramadık müşteriyi. Bir lira olması zor ama 75 kuruş olursa iyi olur diye düşünüyoruz” dedi.