Prof. Ovalı o itirazlar için paylaştı!

Kovid-19'a karşı aşı ve ilaç geliştirmek için laboratuvar çalışmaları yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı yapılan itirazlara karşı Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.

Prof. Ovalı o itirazlar için paylaştı!

Prof. Dr. Ercüment Ovalı'nın yapılan itirazlara karşı Twitter hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

Dornaz Alfa ve Covid19 tweetime yönelik açıklamamdır:

1. 6.04.2020 tarihinde gece yarısı attığım tweet mesajımın yanlış anlaşılması beni fazlasıyla üzmüştür. Kullandığım ifadeden bir ilaç-molekül bulduğumuz manası çıkartılmıştır, bu doğru değildir.

2. Biz ilacın firma ve marka ismi vermemek için farmakolojik ismini kullandık. Amacımız molekülü biz bulduk demek değildi. Bizim acilen test edilmesini istediğimiz ve öngördüğümüz şey, bu ilacın Covid-19 hastalığı tedavi sürecinde yararlı olabileceği idi.

3. Özetle biz bir ilaç bulmadık, biz bir ilacın Covid-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir.

4. Bu ilacın Covid-19 tedavisinde kullanımı ile ilgili klinik araştırma gerçekleştirme talebimiz TUSEB’ e iletilmiştir. Bu noktada bizce önemli olan tartışmaların bir kenara bırakılıp acilen bu ve benzeri çalışmaların gerçekleştirilmesidir.

Saygılarımla.

Prof. Ovalı o itirazlar için paylaştı! - Resim : 1

Prof. Dr. Ercüment Ovalı ayrıca ilaçla ilgili kimi çevrelerden gelen eleştirilere Tıp Doktoru ve Hukukçu Erkin Göçmen'in 8 maddeden oluşan yanıtını paylaşarak da cevap verdi.

İşte o paylaşım:

1. Prof. Dr. Ercüment Ovalı yeni bir ilaç geliştirdiğini iddia etmemiştir.

2. Dornaz alfa'nın hala belli bir endikasyon için kullanılan bir ilaç olduğu doğrudur.

3. Bir hipotez olarak bu ilacın Covid-19'da da kullanılabileceği fikri isabetlidir.

4. Prof. Dr. Ercüment Ovalı bu hipotezi doğrulamaya yönelik laboratuvar çalışmaları yapmış ve olumlu sonuçlar almıştır.

5.Bunun kamuoyu ile paylaşılarak klinisyenlerce de denenmesini tavsiye etmek elde edilen netice ile tutarlıdır.

6.İlacın eş zamanlı olarak başka merkezlerde de aynı amaçla kullanılıyor ve/veya çalışılıyor olması Ovalı'nın çalışmasının değerini azaltmamaktadır.

7. Tarihte bilimsel araştırmaların sonuçlarına daha önce ulaşanlarla daha önce yayınlayanların farklı isimler olmasına ilişkin örnekler bulunmaktadır.

8. Zamanla yarıştığımız bu dönemde, Dornaz alfanın, onaylı endikasyonlarında yazılı olmasa da, ağır entübe olgularda kullanılmasında bir hukuki sakınca bulunmamaktadır.

Prof. Ovalı o itirazlar için paylaştı! - Resim : 2