Korona virüste yeni tehlike!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara ve Prof. Dr. İlyas Dökmetaş korona virüs hakkında son bilgi ve araştırmaları paylaşarak insanları uyardı. İki uzman, "Karşınızdaki herkesin hasta olduğunu düşünerek mesafenizi koruyun" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Korona virüsle ilgili yapılan araştırmalar arttıkça yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Korona virüsle ilgili yapılan son araştırmalarda, virüsün neden hızlı yayıldığını gösteren nitelikte bilgiler yer alıyor.

İzlanda'da yapılan Korona virüs araştırmaları, pozitif vakaların neredeyse yarısında hiçbir belirtinin olmadığını ortaya çıkardı. Prof. Dr. İlyas Dökmetaş ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, İzlanda'da yapılan yeni bir koronavirüs araştırmasının sonuçlarını paylaşıp uyardı. İki uzman, "Karşınızdaki herkesin hasta olduğunu düşünerek mesafenizi koruyun" dedi.

Prof. Dr. İlyas Dökmetaş ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, İzlanda'da yapılan bir araştırmanın sonuçlarını değerlendirirken çarpıcı ayrıntılar verdi.Araştırmaya göre, ülkede 170 bin kişiye test yapıldı, bunlardan 270 pozitif çıktı. Bunlardan 124'ünde hiçbir semptom saptanmadı. 54 kişide ise hafif ateş belirlendi.

"Belirti göstermeden herkese bulaştırıyorlar"

Prof. İlyas Dökmetaş, koronavirüs kapanlar arasında yüzde 30'unun hiç semptom göstermediğini söyledi. Dökmetaş "Ama pozitif. Bulaştırma özelliği var. Semptomları olan pozitiflerden daha az bulaştırma riski var ama bulaştırır.

Klinik bulguları olan bir kişide 1'e 5 gibi bir oranda bulaştırma özelliği var. Semptomu olmayanlarda (hayalet) bu daha düşük" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara ise araştırmanın toplum içinde hastalık bulguları olanlar kadar, bu hastalık bulgularını göstermeyenlerin olduğunu da ortaya koyduğunu söyledi.

Kara "Dolayısıyla karantina çok önemli. Çünkü hasta değil gözüküyor, ama dışarı çıkıp yayabiliyor. Bu çok yeni bir araştırma. Karşınızdaki herkesi hasta gibi düşünün.

Virüs yeni, yeni olduğu için bu tür bilgiler daha yeni ortaya çıkıyor. Hastalığı ağır olanlar daha fazla ve daha uzun süre virüs bulaştırıyorlar.

A-semptomik olanlar ise az ve kısa sürede virüs bulaştırıyorlar. Ama bulaştırıcılar Prof. Dökmetaş Türkiye'de grafiğin yükselmesinin nedeninin daha çok gençlerde görülen hayalet pozitifler olduğunu söyledi.