Prof. Dr. Naci Görür, bir ilimizi deprem konusunda uyardı! "Canlı fayın üzerinde oturuyorlar"

Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'deki deprem beklentilerine yönelik dikkat çeken ifadeler kullandı. Deprem beklentilerinin biraz değiştiğini söyleyen Görür, bir ilimizin canlı fay üzerinde oturduğunu belirterek deprem konusunda uyardı.

Prof. Dr. Naci Görür, bir ilimizi deprem konusunda uyardı! "Canlı fayın üzerinde oturuyorlar"

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından pek çok şeyin değiştiğini dile getiren Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'deki deprem beklentilerinin biraz değiştiğini belirterek bir ilimize uyarılarda bulundu.

YouTube üzerinden yayınlanan bir programına konuk olan Prof. Dr. Görür, "Türkiye'deki deprem beklentim benim biraz daha değişti" diyerek dikkat çeken uyarılar yaptı.

Görür'ün açıklamalarından satır başları şöyle...

İstanbul'un tarihini takip edenler, İstanbul'da depremlerin olduğu belli. Benim deprem beklentim biraz değişti. 6 Şubat depremlerini çok normal, rastgele herhangi bir levha içindeki bir fayın deprem üretmesi gibi algılamamak lazım. Burada 3 levha bağıl olarak birbirlerine göre ciddi hareket yaptılar. En azından 7,5 metre. Bu levhaların bu boyutta hareket etmeleri onların yakın çevrelerindeki her şeyi etkiledi. Stres alanını değiştirdi. Stres bir fayın kendi içindeki kayayı kırmak için ihtiyaç duyduğu kuvvet. Bu levha hareketleri her fayın içine o kayaları kırmak için ihtiyaç duyduğu kuvveti yükledi. Depremin olduğu gün 'Hatay'a, Adana'a havzasına dikkat edin' dedik. 15 gün sonra Hatay'da 6.3 oldu. Adana'da bazı depremler oldu. Malatya'ya Elazığ tarafına dikkat edin dedik. Elazığ 2020'de deprem oluşturdu. Elazığ'da sorun görmüyorum. Hatta 'Adana, Kayseri, Sivas ve Bingöl'de deprem olursa şaşırmayın' dedim.

'FAYLARDA ERKEN HAREKETE GEÇME OLABİLİR'

Doğu Anadolu'da stresi biriktirmiş, deprem oluşturma periyodu yaklaşmış olan faylarda erken harekete geçme olabilir. Doğu Anadolu Avrasya ile Arap Levhası arasında sıkışıyor. Ne kadar sıkışmak demek o kadar stres. Bu hemen deprem olacak demek değil. İşte stres yükleme bardaktaki son damla görevini göreceği faylarda depremi önceye çekmiş olabilir.

'KAYSERİ 700 KM CANLI FAY ÜZERİNDE OTURUYOR'

Mesela Kayseri'de deprem oldu. Ama kimileri de çıkıyor; 'Kayseri'de 7 büyüklükte deprem olmaz' diyor. Kayseri halbuki canlı bir fayın üzerinde oturuyor. Üzerinde oturduğu fay 700 kilometre uzunluğunda. Bir fay depremi ne zaman oluşturur tekerrür periyodu dolarsa. 99 depremlerinden sonra biz bağırdık; 'Marmara tehlikede' diye. Çünkü 99 depremleri önemli ölçüde strese Marmara'nın altına yükledi. Normalde 99 depremleri olmasaydı depremi normal periyodunda bekleyecektik. Halbuki şimdi erkene çekti, onun için alarm veriyoruz.