Prof. Dr. Osman Erk yeni kısıtlamaları tv100 ekranlarında değerlendirdi

Prf. Dr. Osman Erk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrası duyurduğu yeni koronavirüs kısıtlamalarını tv100 ekranlarında değerlendirdi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Prf. Dr. Osman Erk’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Daha önce 10 gün önceki tedbirler biraz daha sıkılaştırıyor. Biraz daha genişletiliyor ve arttırılıyor. Kademeli olarak bir geçiş söz konusu. 

Her zaman ifade ettiğimiz en az 14 günlük yani 2 haftalık sürecek bir total karantina ve sokağa çıkma yasağı uygulaması bu aşamada uygun görülmemiş gözüküyor.

Tedbirler giderek tedrici olarak artırılmaya devam ediyor. 10 gün önceki tedbirlerin ne şekilde sonuç vereceği ile ilgili elimizde veri yok. Umarım önümüzdeki haftadan itibaren vaka sayılarında istediğiniz özlediğimiz artışlar gerçekleşmiş olur. Şu anda yarından itibaren de devreye girecek olan önlemlerle vaka sayılarındaki artış trendi bir şekilde baskılanır ve bu trend geriye dönmüş olur. 

Gerçekten şu anda kritik bir dönemde yani nüfus sayısına bakıldığında en fazla vaka sayısı dünyada Türkiye'de var gibi gözüküyor. Yani rakamlara baktığımızda 5 sıradayız ama nüfus yoğunluğu göz önüne alındığında vaka sayısı bakımından dünyada bir durumdayız.

Kaybettiğimiz insan sayıları da giderek artmaya başladı. Her geçen gün biraz daha artmaya devam ediyor. O nedenle önümüzdeki birkaç gün içerisinde alınan tedbirlerin olumlu sonuçlar vereceğini görmek bulmak istiyoruz. 

Bugünkü tedbirlerle birlikte bu olumlu bir şekilde devam edeceğini de öngörmek gerekir.