"İstanbul'da iki deprem bekliyorum"

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul'da deprem olmayacağını Kuzey Marmara depremi olduğu için İstanbul'un da etkileneceğini belirtti. Ercan, İstanbul'da iki deprem bekliyorum" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan yanıtladı katıldığı bir televizyon programında İstanbul depremine dair merak edilenleri yanıtladı.

 Ercan'ın konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

1960'lı yıllardan itibaren Kuzey anadolu fay hattında depremler doğudan batıya doğru gelmeye başladı. Kocaeli depremi yaşadı. Bu depremin aynı hat üzerinde batıda yaşanması muhtemel. Aslında İstanbul'da deprem olmayacak Kuzey Marmara depremi olduğu için Tekirdağ, Yalova, Bursa, Çanakkale etkilenecek.

"İstanbul'da iki deprem bekliyorum"

Afrika ana karası yılda 3-4 santim Anadolu yapısının altına tosluyor. Bu gerginlik kendisini depremlerle boşaltıyor. Balkanlardaki depremler bizim Kuzey Anadolu kırığıyla bir ilgisi yok. İstanbul'da iki deprem bekliyorum. Bir yerde büyük bir deprem olmuşsa orada en az o kadar bir deprem bekliyoruz. Bir tanesi Küçükçekmece tarafında diğer bir deprem de Mudanya'dan gelen ve Çorlu üzerinden Edirne'ye giden hat üzerinde meydana gelecek.

"Deprem beklediğim yıl 2045'tir"

Kuzey Marmara bugüne kadar 16 tane büyük deprem görmüş. Biz 17'ncisini bekliyoruz. İstanbul'da en riskli alan Haliç hattının altında kalan Asya ve Avrupa yakasındaki tüm bölgeler deprem açısından risk taşımaktadır. Benim deprem beklediğim yıl 2045'tir.