Prof. Mehmet Ceyhan: Omicron varyantı yayılımına paralel çocuk vaka artışına dikkat

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Omicron varyantıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Varyantın yayılımına karşı çocuk vaka artışlarına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Ceyhan'dan Omicron varyantı açıklaması

Pof. Dr. Mehmet Ceyhan'ın paylaşımları şu şekilde

1- Omicron varyantının ortaya çıkmasıyla birlikte Güney Afrika’da günlük vaka sayıları bir haftada 300’den 11.000’in üstüne çıktı. Şu ana kadar gözlenen vakalar ağır seyretmiyor.

2- Ancak en belirgin özellik hastaneye başvuran hastalarda en büyük artış çocuklarda gözleniyor. 0-9 yaş grubu en çok belirtili hastalığın görüldüğü yaş grubu. Bu yaş grubunun içerisinde de 0-5 yaş grubundaki artış ön plana çıkıyor. Bu çok ilginç bir durum.

3- Çünkü önceki artışlarda 5 yaşın altındaki çocuklarda belirtili hastalık sayısı diğer yaş gruplarına göre daha düşüktü. Üç nokta çok önemli:

4- 1. bu yaş grubu henüz aşı şansına sahip olmadığı için, önlemlerin sıkılaştırılması ve hastalığın küçük çocuklara bulaşmasını engellemek gerekir.

5- 2. bu yaş grubundaki çocuklar soğuk algınlığı ve gribin de en sık görüldüğü, yılda ortalama 10-12 kez ateşli hastalık geçiren gruptur. Test yapmadan, kreşlerde tarama yapmadan tanı koymak mümkün değildir. Bunun için hızlı tanı testleri ile taramalar gerekir.

6- 3. aşılanmamış yetişkinlerin (akraba, komşu, okul ve servis personeli…) küçük çocuklarla temasları engellenmelidir.