PTT’den müjde! Başvurun 2.745 TL desteğinizi koşulsuz şartsız alın!

İhtiyaç sahibi ve dar gelirlileri sevindiren haberi PTT verdi. Vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayan PTT, kış aylarının etkisini göstermesiyle soğuyan havalarda ısınmaları için vatandaşa destekte bulunacağını duyurdu. İşte detaylar…

PTT’den müjde! Başvurun 2.745 TL desteğinizi koşulsuz şartsız alın!

Kış aylarının etkisini göstermesiyle dar gelirli aileler ödemek zorunda kalacakları elektrik ve doğalgaz faturalarını düşünmeye başladı. Yükselen doğalgaz fiyatları vatandaşların oldukça fazla gözünü korkutmaya yeterken PTT vatandaşlara sevindiren haberi verdi.

Vatandaşları ekonomik krizin etkilerinden korumak için sürekli olarak yeni önlemler alınmaktadır. Devlet kurum ve kuruluşları her gün yeni yardım paketleriyle maddi sıkıntı içindeki ailelere umut oluyor. PTT'den müjdeli habere bir yenisi daha eklendi. Soğuk bir kış gününde vatandaşların içini ısıtacak bir mesaj gönderdi.

Fatura desteği nedir?

Kışı geçirmek bile birçokları için büyük bir endişe kaynağıdır. Yaz sonunda kadınlar birikimleri için kış hazırlıklarına başlamış ve tamamlamışlardı. Ne yazık ki bu durum tek başına rahat bir şekilde kış uykusuna yatmak için yeterli değil.

PTT, bundan sonraki süreçte de vatandaşların doğalgaz ve elektrik faturalarına destek vereceğini açıkladı. Bunun için faturada adı geçen vatandaşlar PTT'ye gelerek başvuruda bulunabiliyor. Geçerli bir platform olan e-Devlet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. E-devlet çok kullanışlı ve insanların birçok şeyi evden yapmasına olanak sağlayan bir platform. Kullanmakta zorluk çeken bir vatandaşınız varsa, elden başvurmaktan çekinmeyin. Sosyal yardım programlarına başvurmak için son günü beklememek, aşırı kalabalıklaşmayı önlemeye yönelik bir adımdır.

Doğalgaz desteği ne kadar?

PTT, vatandaşların doğalgaz ve elektrik faturalarında yardımcı olacağını açıklayarak tüm dikkatleri üzerine çekti. Elektrik tarife desteği 90 TL'den 260 TL'ye, doğalgaz desteği ise 900 TL'den 2500 TL'ye kadar değişiyor. Bir vatandaşın tam desteğe ihtiyaç duyması halinde toplam 2.745 TL destek verilecek. 

Başvuru nasıl yapılır?

Doğal gaz desteği başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden alınıyor. T.C. kimlik numarası ve şifresiyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “ Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” sayfasına giriş yapan adaylar kimliklerini doğrulayarak başvurularını iletebilirler.

Doğal gaz yardımı ödemeleri hak sahiplerinin PTT kartına yatırılmaktadır. Başvuru sonucu hak sahibi durumunda olan kişiler PTT’ye doğalgaz faturalarını ibraz ederek destekten yararlanacak.

Başvuru şartları nelerdir?

 
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca hayata geçirilen “Doğalgaz Tüketim Desteği” programından hanelerin faydalanabilmesi için, başvuru sahibinin şu şartları taşıması gerekmektedir;

• Türk vatandaşı olması,

• E-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması,

• Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması,

• İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması

• Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması,

• Hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi