Rahşan Ecevit hakkında bilinmeyenler

Rahşan Ecevit, 97 yaşında tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybetti. 1946'da Bülent Ecevit ile evlenen Rahşan Ecevit'in vefat haberiyle beraber hayatına ilişkin bilgiler gündeme geldi. İşte Rahşan Ecevit'in hayatı ve bilinmeyenleri...

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100

Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi'nin kurucusu Rahşan Ecevit, Siyasi kimliğinin yanı sıra, yazar ve ressamlığıyla da Türkiye tarihinde ön planda yer alıyordu.

Rahşan Ecevit'in vefat haberi gelince bir çok insan Rahşan Ecevit kimdir? diye araştırmalarda bulundu. İşte Rahşan Ecevit'in hayatıyla ilgili detaylar. 

Türkiye eski başbakanların Bülent Ecevit'in eşi olan Rahşan Ecevit,17 Ocak'ta 97 yaşında yaşamını yitirdi.

Bir süredir GATA'da tedavi gören Rahşan Ecevit'in vefat haberi sosyal medyada da yankı uyandırdı. Rahşan Ecevit DSP kurucusu ve ilk başkanıydı. Siyasetçi, ressam ve yazar kimliği ile de ön plana çıkan Rahşan Ecevit, Pülümür'de Aşk adlı romanı yazdı.

Kurucusu olduğu DSP'den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa eden Rahşan Ecevit 1946'da Bülent Ecevit ile evlendi.

Rahşan Ecevit Kimdir? 

Türk ressam, yazar ve siyasetçi, Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi'nin kurucusu ve ilk başkanıdır. 1946'da Bülent Ecevit ile evlendi.

Aslen Selanik'ten Şebinkarahisar'a yerleşmiş bir ailenin çocuğudur. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral'dır. Ankara Lisesi ve Robert Koleji mezunudur.

Yazdığı Pülümür'de Aşk adlı roman, 2002 yılında tiyatroya uyarlanmıştır.

Kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti'den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etti. 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu Demokratik Sol Halk Partisi'nin 2. Genel Başkanlığına seçildi.

22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu'na ve CHP'ye desteğini açıkladı.