İç çamaşırına nasıl yerleştirdiğini itiraf etti

Rus muhalefet lideri Alexey Navalny, kendisini takip eden bir Rus ajanının iç çamaşırına, ölümcül sinir gazı Novichok'u nasıl yerleştirdiklerini itiraf ettirdi.

Google Haberlere Abone ol

Rus muhalefet lideri Alexey Navalny, kendisini takip eden bir Rus ajanı ile telefonda konuştu. Ajan Ağustos ayında Navalny'nin iç çamaşırına, ölümcül sinir gazı Novichok'u nasıl yerleştirdiklerini itiraf etti. Rus istihbarat birimi FSB içinde, zehirler üzerine uzmanlaşan seçkin bir ajan grubuna dahil olan kişi, çarpıcı açıklamaları bir telefon görüşmesinde yaptı.

İstihbarat brifingi verdiğini zanneden Ajan Konstantin Kudryavtsev, Sibirya'nın Tomsk kentinde, Navalny'nin zehirlenmesine karışan, diğer kişilerden ve ortalığı temizlemek için oraya nasıl gönderildiğinden bahsetti.

Ancak ajan, sandığı gibi Rusya Milli Güvenlik Konseyi'ndeki bir yetkiliyle konuşmuyordu. Karşısındaki ölümden dönen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gözünde, baş belası olan, yolsuzlukla mücadele kampanyası yürüten Navalny'ydi.

Ajanın açıklamaları CNN International'ın, online araştırma ekibi Bellingcat ile yürüttüğü
Navalny'nin zehirlenmesi hakkındaki soruşturması ardından geldi. Putin geçen hafta FSB ajanlarının Navalny'yi takip ettiğini doğruladı, ancak Rusya onun ölmesini isteseydi "Muhtemelen işini bitirirlerdi" dedi.

Halen Almanya'da gizli bir yerde iyileşmekte olan Navalny, Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi'nden üst düzey bir yetkili kılığında, ajanla telefonda konuştu. Navalny'nin ekibine göre, ajanın telefon numarası, FSB'nin genel merkezinin numarası olarak gizlenmişti ve aramanın kaydı daha sonra CNN ve Bellingcat'e sızdırıldı.

Noviçok sinir gazının, Navalny'nin iç çamaşırına yerleştirildiğini söyleyen ajan, özellikle iç kısım ve kasıkların zehirlendiğini belirtti. CNN'in danıştığı toksikologlar, Novichok'un giysilere,
Granül halde uygulandığında kurban terlemeye başladığında deriden emileceğini açıkladı.

Çarpıcı bilgilerin ortaya çıktığı ses kaydını FSB sahte ve provakasyon diyerek yalanladı. Navalny'nın zehirlenmesine ilişkin CNN soruşturmasında, başka bilgilerin daha gün ışığına çıkması bekleniyor.