AB'nin yeni Rusya kararı akaryakıt fiyatlarını fırlatabilir

AB'nin, Rus petrolünün ithalatını kademeli şekilde durduracağını açıklamasının ardından petrolün varil fiyatı 180 dolara kadar yükselmesinin mümkün olduğu konuşuluyor. Bunun da akaryakıt fiyatlarını 40 liralara kadar yükseltebileceği öngörüsü endişe yaratıyor. İşte detaylar...

AB'nin kararı akaryakıt fiyatlarını fırlatabilir

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu'nda Rusya'ya karşı uygulanması planlanan 6. yaptırım paketinin ayrıntılarını açıkladı.

Rusya'dan ham petrol alınımın 6 ay içinde, işlenmiş petrol ürünlerinin alımının ise yıl sonuna kadar aşamalı olarak sonlandırılmasının teklif edildiği pakette Leyen, AB ve ortaklarının alternatif tedarik yollarının güvence altına alınacağını kaydetti. Ambargonun küresel pazara olan etkilerinin en aza indirileceğini ifade eden AB Komisyonu Başkanı, "Böylece Rusya üzerindeki baskıyı en üst düzeye çıkarırken, aynı zamanda kendimiz ve ortaklarımız üzerindeki zararı da en aza indiriyoruz. Ekonomimizin güçlü kalmasını sağlamak zorundayız" dedi.

Avrupa'nın Rusya'ya petrol ambargosu uygulaması halinde petrolün varil fiyatının 180 dolara kadar çıkabileceği belirtildi.

JP Morgan EMEA Yatırım Stratejileri Başkanı Grace Peters, yaklaşık 1 ay önce Bloomberg TV'ye verdiği mülakatta, Rusya'ya olası tam bir ambargonun veya Rusya'nın tedariki kesmesinin petrol fiyatını 180 dolar seviyesine kadar çıkarabileceğini ifade etmişti. 180 doların büyük bir hedef olmadığını belirten analistler, söz konusu fiyat eşiğinin 2022 yılında geçilebileceğini vurguladı.

Petrolün 180 dolar olması Türkiye'de benzin ve motorinin litresinin 35-40 TL civarında bir fiyata satılması anlamına geliyor.

Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarını etkileyen brent petrolün varil fiyatı 5 Mayıs 2022 Perşembe günü yüzde 1'in üzerinde artarak 111 dolara kadar yükseldi.