Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova'dan ABD'ye yanıt: Belki Kennedy’i de DEAŞ öldürmüştür

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, ABD’nin Moskova’daki terör saldırısıyla ilgili açıklamalarına yanıt verdi. Zakharova, “Keşke kendi Başkanları Kennedy'nin suikastını da bu kadar kısa sürede çözebilselerdi. Belki onu da DEAŞ yapmıştır?” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova'dan ABD'ye yanıt: Belki Kennedy’i de DEAŞ öldürmüştür

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova, “Keşke kendi Başkanları Kennedy'nin suikastını da bu kadar çabuk çözebilselerdi. Ama hayır, 60 yıldan uzun bir süredir onu kimin öldürdüğünü bulamadılar. Belki de onu da DEAŞ yapmıştır? Crocus Belediye Binası'ndaki terör saldırısına ilişkin soruşturma tamamlanana kadar, Washington'dan Kiev'i aklayan her ifade kanıt olarak kabul edilmelidir” ifadelerini kullandı.

ABD İSTİHBARATI, SALDIRIYI DEAŞ’IN DÜZENLEDİĞİNİ İFADE ETTİ

Başkent Moskova’da Crocus Belediye Binası’nda düzenlenen terör saldırısında 133 kişi hayatını kaybetti. Saldırı, DEAŞ terör örgütü tarafından üstlenildi. ABD istihbaratı da DEAŞ’ın saldırıyı düzenlediğini ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Kremlin’in saldırıyı Ukrayna’nın üstüne yıkmaya çalıştığını belirterek, “Moskova'da yaşananlar ortada ve Putin ile diğer pislikler suçu başkasının üzerine atmaya çalışıyor. Yöntemleri her zaman aynıdır. Bunların hepsini daha önce de gördük. Havaya uçurulan evler, toplu katliamlar ve patlamalar oldu. Her zaman başkalarını suçluyorlar. Ukrayna'ya geldiler, şehirlerimizi yakıp yıktılar ve sonra Ukrayna'yı suçlamaya çalıştılar. İnsanlara işkence ve tecavüz ediyorlar, sonra da onları suçluyorlar. Yüz binlerce teröristi Ukrayna topraklarına getirdiler ve bize karşı savaş yürütüyorlar ama kendi ülkelerinde ne olduğu umurlarında değil” ifadelerini kullandı.

BEYAZ SARAY'IN AÇIKLAMASI

Moskova'daki ABD Büyükelçiliği, 7 Mart tarihinde ABD vatandaşlarına konser salonlarından uzak durmaları konusunda şifreli bir uyarı yayınlamıştı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson'ın da dün gece yaptığı açıklamaya göre, ABD hükümeti Moskova'da, olasılıkla aralarında konserlerin de olabileceği kalabalıkların hedef alınacağı bir 'terör saldırısı' planı konusunda bilgi sahibiydi. ABD Dışişleri Bakanlığı da bunun üzerine vatandaşlarına yönelik bir tavsiye yayınlamıştı.

Watson, cuma gecesi yaptığı açıklamada, "ABD hükümeti, uzun süredir devam eden 'uyarma görevi' politikasıyla uyumlu bir şekilde bu bilgiyi Rus yetkililerle de paylaştı" dedi.