Rusya'dan güç gösterisi! Savaş gemileri ve nükleer denizaltısı Küba'da

Rusya'ya ait aralarında nükleer denizaltının bulunduğu 4 savaş gemisi Küba'nın başkenti Havana'ya geldi. Rusya'ya ait gemilerin 17 Haziran'a kadar Havana'da kalacağı belirtildi.

Rusya'dan güç gösterisi! Savaş gemileri ve nükleer denizaltısı Küba'da

Rus donanmasına ait Kazan adlı Yasen sınıfı nükleer güçle çalışan seyir füzesi denizaltısı, Amiral Gorshkov adlı firkateyn, Akademik Pashin adlı yakıt gemisi ve Nikolay Chiker adlı römorkör, Küba'nın başkenti Havana'ya geldi. Rusya'ya ait gemilerin 17 Haziran'a kadar Havana'da kalması bekleniyor.

STANDART BİR UYGULAMA OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİ

Küba tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, söz konusu ziyaretin Küba'ya dost ülkelerin donanma gemileri tarafından gerçekleştirilen standart bir uygulama olduğunu belirtilmiş ve gemilerin nükleer silah taşımadığı aktarılmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, fırkateyn ve denizaltının Küba'ya seyir halindeyken Atlantik Okyanusu'nda füze tatbikatı gerçekleştirdiği ifade edilmişti.

"TEHDİT OLUŞTURMADI"

Adı açıklanmayan bir ABD'li bir yetkili, basına yaptığı açıklamada, "Gemilerin rotalarını yakından izliyoruz. Hiçbir noktada gemiler ya da denizaltı ABD'ye doğrudan bir tehdit oluşturmadı" dedi.

"GÜÇ GÖSTERİSİ"

Uzmanlar, söz konusu ziyaretin "standart bir uygulamadan" daha fazlasını işaret ettiğini belirterek, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle Rusya'nın ABD'ye yaptığı bir güç gösterisi olarak yorumladı.