Rusya'dan İdlib yanıtı

Rusya'dan gelen açıklamada "Türkiye'nin İdlib'de Suriye Ordusu'na yönelik yapacağı operasyon en kötü senaryo olur" ifadeleri yer aldı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Türkiye tarafı ile gerçekleştirilen Suriye konulu toplantıda bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında sarf ettiği, "Daha açık bir ifadeyle, İdlib harekâtı artık bir an meselesidir" ifadelerinin ardından Kremlin'den gelen açıklamada, "Türkiye'nin İdlib'de Suriye Ordusu'na yönelik yapacağı operasyon en kötü senaryo olur" ifadeleri yer aldı.

Türkiye’nin İdlib’e olası harekatına nasıl bir tepki vermeyi planladığı sorulan Kremlin Sözcüsü Peskov, “Şimdilik en kötü senaryoya göre değerlendirmede bulunmayalım” yanıtını verip şöyle devam etti: “Eğer İdlib’deki terör örgütlerine karşı ya da şu anda ciddi miktarda silah, teçhizat ve mühimmata sahip olan bu terör örgütlerini yok etmeye yönelik bir harekattan söz ediliyorsa, bu Soçi Mutabakatı doğrultusunda atılan bir adım olur. Bu zaten Türk tarafının yükümlülüğü. Meşru Suriye hükümetine, Suriye ordusuna karşı bir harekattan söz ediliyorsa, bu en kötü senaryo olur."

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Moskova’nın, Türk heyetle yapılan görüşmede İdlib konusunda yeni bir talep iletmediğini ve görüşmede iki ülkenin liderleri arasında İdlib’e ilişkin varılan anlaşmaların nasıl uygulanacağına dair nihai bir anlaşmaya varılmadığını belirtti.