Sadece onlarcası kaldı! Bilecik'te yaralı halde bulundu

Nesli tüketme tehlikesi bulunan ve Türkiye'de sadece onlarcası kalan üç metre boyundaki 'Kara Akbaba' Bilecik'te Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi altına alındı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA

Bilecik'te yaralı halde bulunan ve nesli tükenmek üzere olan üç metre boyundaki 'Kara Akbaba' tedavi altına alındı. Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde röntgen filmi çekilen yaralı kara akbabanın kanatlarında kırık tespit ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizde, can dostlarımız olan sokak hayvanlarına hizmet vermenin yanı sıra birçok yaban hayvanına da müdahale ederek, tedavi imkanı sunuyoruz. Merkezimize getirdiğimiz yaralı akbaba, muhtemelen vurulmak suretiyle yaralanmış. Barınağımızda röntgenini çekip tedaviye başladık. Kara akbabalar daha çok Eskişehir ve Çorum civarında yaşıyor, nesli tükenmekte olan bir hayvan türü.

Nesli tükenme tehlikesi bulunan 'Kara Akbaba' ile ilgili, "Türkiye’de 50 ile 100 arasında adeti değişiyor. Tedavi ettiğimiz bu kara akbaba 3 metre boyunda ve 12 kilogram ağırlığında. Yaşamını sürdürmesi için günde 2 kilograma yakın et tüketmesi gerekiyor’’ bilgisini veren Avcı, ayrıca, bu tür olaylarla karşılaşan vatandaşların duyarlı olmaları ve kendilerine 444 88 58 numaralı telefonlardan ulaşmalarının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.